Bizi Takip Edin

AnneCee

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

21 Ocak 2016

* 0-2 AY

Bebeklerde 0-2 ay işitme, görmeye göre daha baskın bir duyudur. Hafif sesler çıkaran oyuncaklar 2 aylık bebeklere uygundur. 1 yaş öncesi Yatağına asılan müzikli oyuncaklar, çıngıraklar ve sıkıldığında ses çıkartan kumaş oyuncaklar gibi.. Yüksek ses veren oyuncaklar kulağa uzun süre yakın tutulduğunda kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir. Asılarak ve sallanarak ses çıkaran oyuncakların bebeğin ağzına kaçacak şekilde ufak parçaları olmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

* 2-6 AY

Bu dönemde bebeklerde görme duyusu gelişir. Parlak ve zıt renkleri bir arada bulunduran, kaba figürleri olan nesneler ilgilerini çeker. Bebeğin en iyi görüş mesafesi 15-20 cm civarındadır. Ayrıca dokunma, kavrama, ağza alma, tadına bakma ile oyuncakları keşfetmeye çalışır. 3-4 ay arası çoğu bebek oyuncağı kavrama yeteneğine sahiptir. 4-5 ay arası birçok bebek ses çıkaran renkli objeleri 180 derece izleyebilir. Bebeklerin tutacağı oyuncaklar hafif ve kavrayabilecekleri büyüklükte olmalıdır. Ağzına alacağı oyuncakların keskin köşe ve kenarları olmamalı, boğazına ve burnuna kaçabilecek kadar ufak parçalardan oluşmamalı, zehirli maddeler, parmaklarını sıkıştırabilecek delikler ve boynuna dolanma riski taşıyan uzun ipler ve kordonları olmamalıdır.

* 7-12 AY

Bu dönemde çocuklar diş çıkarmaya başladıklarından hassaslaşan damaklarına masaj yapmak için oyuncakları sıklıkla ağızlarına götürürler. Bu dönemde kullanılacak dişliklerin plastik ürünlerde bulunan zararlı, yabancı maddeleri içermediğinden emin olunmalıdır. Renkli tasarımı ve kompakt yapısı olan, uluslararası güvenlik standartlarına uygun, sıcak suyla kolayca temizlenebilen hijyenik diş kaşıyıcıları tercih edilebilir. 10-12 ay arasında bebeklerse çıngıraklı, müzikli, sert kumaştan yapılmış ya da itilip çekilebilen oyuncaklarla, oyun kutuları, üst üste konulabilen büyük ebatta oyuncaklar ve renkli bez arabalar ile oynayabilir.

* 1-2 YAŞ

1-2 yaş çocukların fiziksel aktivitelerinin arttığı, yaratıcılıklarını ilk defa ortaya koydukları, diğer çocuklarla işbirliği içinde oynamaya başladıkları, nesnelerin niteliği ile ilgilendikleri ve taklit etme yeteneklerini kazandıkları bir dönemdir. Bu yaşın çocukları anne-babalarının değil, kendi çabalarıyla oyuncakları hareket ettirmek ve onlardan ses çıkarmak ister. Oyuncakların, çocukların kaldırabileceği hafiflikte, parlak renkli, kırılmaz, küçük parçalara ayrılmayan, elektrikli parça ve kötü kokulu plastik içermeyen ürünler olması gerekir. Pilli oyuncaklar pil yutma riski, boncuk gibi ufak parçalı oyuncaklar yutma ve burnuna kaçırma riski, balon ise patlayınca yutma ve boğulma riski taşır. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklarda özel bir uyarı işareti ya da uyarı yazısı vardır. Oyuncak alırken bu uyarılara mutlaka dikkat edilmelidir. Oyuncak arabalar, kamyonlar, trenler, ziller, davullar, ritim enstrümanları, düdükler, boya kalemleri, resim kağıtları, oyun hamuru, müzik kutusu, kısa hikaye kitapları, küpler ve kova-kürek takımları bu dönem için idealdir.

* 3-5 YAŞ

3-5 yaş çocuğu ince hareket olarak kalemi yetişkin gibi tutma, küçük boncukları ipe dizme gibi yetenekler kazanır. Paylaşma duygusunun geliştiği bu dönemde işbirliğine dayalı oyunlar oynar ve kitaplara bakmaktan hoşlanırlar. Artık küçük parçalı oyuncaklarla oynayabilirler. Ancak çocuk oyuncakları ağzına götürüyorsa bu oyuncaklardan sakınılmalıdır. Oyuncakların keskin kenarları ve köşeleri olmamalı, parçalandıklarında keskin kenarlar ortaya çıkmamalı, kolayca kırılmamalıdır. Ayrıca şiddet içeren oyuncaklardan ve oyuncak telefon ve tamir araç gereçleri gibi kulağa zararlı oyuncaklardan kaçınılmalıdır. Küçük trenler, bebek pusetleri, üç tekerlekli bisiklet, gerçeğe benzer vasıtalar, yüzdürülebilen gemiler, park oyuncakları, irili ufaklı tahta bloklar, renk-şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, basit sayma oyuncakları, tamir-mutfak-doktor setleri, oyuncak telefon, bebek evleri, her türlü ritim enstrümanı, boya kalemleri, resim kağıtları, hikaye kitapları, abaküs, yaşına uygun yap bozlar, oyun hamurları ve oyuncak bebekler bu yaş grubuna uygun oyuncaklardır.

Kaynak

    Leave a Reply