Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Mutfak

Yağlı Kağıtta Balık Tarifi

1 Nisan 2013

Sevgili anneler, balık sağlıklı beslenmede vazgeçilmez bir gıda maddesi özellikle çocuklara genel gelişimin yanı sıra beyin gelişimi için de balık yedirilmesi gerektiği artık bir gerçek.Uzmanlar çocuklara 7. aydan itibaren balık yedirilmesini, haftada iki gün mutlaka balık tüketmeleri gerektiğini söylüyor.

Beyin gelişiminin anne karnında başladığını ifade eden uzmanlar anne karnındaki bebeğin gelişimi ve anne sağlığı için hamilelerin de mutlaka balık tüketmeleri gerektiğini söylüyor. Özellikle somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi balıklar Omega-3 yönünden oldukça zengin balıklar,Omega-3 yağ asitlerinden DHA insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.
Balık türüne göre Omega-3 miktarı farklılık gösterebilir. Genellikle ızgarası yapılan balıklar, Omega-3 yönünden zengin balıklardır.Ülkemizde en çok tüketilen balıklardan olan hamsi de Omega-3 ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

Balığın Faydaları

Balıktaki yağ,diğer yağlardan daha faydalı daha da önemlisi kırmızı etlerden alınan proteinin tümü vücut tarafından kullanılmıyor ama balıktaki protein ve yağın hemen hepsi metabolizmaya dahil oluyor.Az karbonhidrat bol fosfor olan balıkta karbonhidrat ve nişasta oranı çok düşük.Bu da onu diyet yiyeceklerinin başına koyuyor.Özellikle kolesterol sorunu olanlar için balık iyi bir besin kaynağı oluyor.Fosfor, kalsiyum, iyot ve vitamin zengini
balık A, B1, B2 ve D vitaminlerini de içeriyor.

Balıkların lezzeti ve besin değeri bakımından uygun zamanlarda tüketilmesi önemli bir konu teşkil ediyor.Hamsinin en lezzetli ve yağlı olduğu dönem ekim – şubat ayları arası,alkan bütün sene yenebiliyor ama şubat mayıs aylarında çok daha lezzetli.Kefal için ideal dönem kış ve ilkbahar mevsimi.Mezgit,sonbahardan ilkbaharın ilk aylarına kadar olgun zamanında tercih ediliyor.
Peki balığın tazesini nasıl anlayacağız?
Öncelikle gözler saydam,parlak ve içeriye çökmemiş, solungaçlar parlak kırmızı renkte olmalı, balık suya bırakıldığında dibe çökmemeli, pulları parlak ve gergin olmalı. Elinize aldığınızda kuyruğu sert durmalı, parmakla bastırdığınızda bir çukur oluşmamalıdır.

Bu kadar balıktan bahsetmişken güzel bir balık yemeği tavsiye etmemek olmaz sanırım.Hem kolay hem besleyici hemde lezzetli bir tarif paylaşıyorum bu hafta sizlerle.
Şimdiden afiyet olsun

Yağlı KAĞITTA BALIK Tarifi

Malzemeler

6 adet levrek fileto (Mevsimine göre farklı balıklar tercih edebilirsiniz.)
1 adet kabak
1 adet havuç
1 adet kırmızı dolmalık biber
1 adet yeşil dolmalık biber
½ demet dereotu
1 adet limon
Tereyağı
Karabiber
Tuz

Yağlı Kağıtta Balık Yapılışı

Sebzeler julyen (ince uzun) doğranarak kaynayan suda yumuşayana kadar kısa süre haşlanır.
Haşlanan sebzeler süzdürülüp yağ tuz biber ilave edilir.Tezgaha yağlı kağıtlar kare şeklinde
uygun büyüklükte kesilip içine sebzeler üzerine balık defne yaprağı dereotu dilim limon ve
küçük bir tereyağı parçası konularak sarılır.180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 25-30
dk pişirilir.

Bebekleriniz ve küçük çocuklarınız için sebzeleri tuzlayıp yağlamadan ayırıp sadece
sebze ve balığı birlikte pişirebilirsiniz.
Ayrıca menü seçeneği olarak balık yemeğinizin yanında erişte haşlayıp safran ve tarhun otuyla lezzetlendirerek veya elma dilimi kestiğiniz patateslerinizi kırmızı toz biber tuz ve taze
biberiyeye bulayıp fırınlayarak servis yapabilirsiniz.

Ahmet ÖZBEK

    Leave a Reply