Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

AnneCee

www.iyicüceler.com

15 Mayıs 2013

İyi Cüceler… Biz çocuklarıyla ve eşleriyle birlikte Music Together’da dansedip şarkı söylerken tanışmış iki anneyiz. Çoğu devimizin zannettiğinin aksine, kardeş değiliz, ama artık kardeşten yakın olduk.

Biranda Hinginar Çoban:

 4,5 yaşındaki Deniz adamın annesi, Mert’in eşi. İtalyan Lisesi, sonra da Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık mezunu. Eğitimi simultane tercümanlık üstüne, ama meslek olarak kendine insan kaynaklarını seçmiş. 17 yıl kadar çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra kurumsal hayata veda etmiş. 2012 başında çocukluk hayalini gerçekleştirmiş, İyi Cüceler’i devralmış. Aynı zamanda danışmanlığa da devam ediyor, böylece hem devlerle hem de cücelerle her daim etkileşim halinde kalıyor.

Zeynep Kara:

4,5 yaşındaki Arda’nın bir de yaz sonu aramıza katılacak yeni kuzunun annesi, Çağlar’ın eşi. Marmara Enformatik mezunu, üstüne YTÜ’den MBA’yi var. Senelerce kurumsal hayatta ihracat, ithalat, satın alma pek çok iş yapmış, sonra İyi Cüceler’in ev sahiplerinden birisi olmuş.

– Kitabeviniz ne zaman açıldı? Tarihçesi nedir?

İyi Cüceler Çocuk Kitabevi 2009 yılında açıldı; 2011 yılından bu yana ise Caddebostan’daki yerinde faaliyet gösteriyor. İyi Cüceler İstanbul Anadolu Yakası’nın sadece çocuklara yönelik olarak açılan ilk kitapçısı; şu anda da Anadolu yakasında, kendi yarattığı konseptteki tek çocuk kitapçısı olma özelliğini koruyor.

– Ne tür kitaplar satıyorsunuz?

İyi Cüceler’de 0-14 yaş grubuna yönelik kitap, oyun ve oyuncaklar ile kırtasiye malzemesi bulmak mümkün.

– Sizin gibi bir kitabevi olmak ne tür sorumluluklar getiriyor?

Bir bağımsız kitabevini diğer kitabevlerinden ayıran en temel fark, misafirlerin (ya da bizim deyimimizle “cüce” ve “devlerimizin”) bizi bir danışman olarak görmeleri. Biz İyi Cüceler’de tüm çocuk kitaplarını ve tüm oyuncakları satmak iddiasında değiliz. Misyonumuzu şöyle tanımlıyoruz: Ailelerin çocuklar için bilinçli kitap ve oyuncak seçimi yapabilmelerine olanak sağlayacak bir ortam oluşturmak ve topluma yararlı, kültür düzeyi yüksek, sorgulayıcı ve çözümcü bireyler yetiştirilmesine destek olabilmek.

– Sizi diğer büyük kitabevlerinden ayıran fark nedir?

İyi Cüceler’in kapısından içeri giren herkese müşteri olarak değil, misafir olarak yaklaşmaya özen gösteriyoruz. Dükkan’da yaptığımız sohbetler çoğu zaman en yakın arkadaşlarınızla konuşacağınız türden konuları içeriyor, çünkü işin merkezinde “çocuk” var. O nedenle son derece güvenilir olmanız, dükkan içinde ve hatta dışındaki davranışlarınızla bile bir örnek oluşturmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra her türlü yenilikten haberdar olmanız, okumanız, araştırmanız, bilginizi sürekli canlı ve güncel tutmanız önemli. Ayrıca bize benzeyen farklı iş ortaklarıyla yaratıcılığımızı birleştirip çeşitli projeler yaratmamız da sözkonusu.

 

– İnsanlar sizin kitabevinize geldiğinde kitap dışında, kitapla ilgili veya başka bir konuda neler bulabilir?

Biz misyonumuz çerçevesinde İyi Cücelerin bir “kültürel buluşma mekanı” olmasını hedefliyoruz. Haftada 2 kez düzenli okumalar yapıyoruz. Salı ve Pazar okumalarımızı artık herkes biliyor. Bu okumalarda hem çok tercih edilen kitaplara, hem de yeni kitaplara öncelik veriyoruz. Okumalarımız genellikle çok renkli, keyifli, hareketli geçiyor. Bunun yanı sıra çeşitli el becerilerini ve zihinsel gelişimi hedefleyen etkinliklerimiz oluyor. Ayrıca her ay bir müzik etkinliğine (dinleti, ritm atölyesi, vb.) yer vermeye çalışıyoruz. Tüm bunların ötesinde kitabevimizde her zaman bol sohbet, kahkaha ve paylaşım bulmak mümkün.

Web Site

İLETİŞİM:
Caddebostan Plaj Yolu Selen Apt. 8A Caddebostan Kadıköy/İSTANBUL
Telefon:0 216 385 91 11
Faks:0 216 385 91 11

iyicuceler1                    iyicuceler2

 

 

    Leave a Reply