Bizi Takip Edin

Söyleşiler

www.edukids.com.tr

14 Mart 2013

* Nuran Gür kimdir? Kendinizi kelimelerle anlatın desek ? Mesela, neşeli, sabırlı, çalışkan..

Genelde duygularını gizleyemeyen, kalbi ve beyni suratında yaşayan, net, şeffaf, uyumlu, ılımlı, sabırsız, heyecanlı, azimli, kararlı ve genelde eğlenceli biri olduğum söylenir.
* Evlisiniz ve bir kızınız var. Nasıl bir evlilik teklifi aldınız , çok özel değilse anlatır mısnız?
Biz eşimle çocukluk aşkıyız. 4 senelik flört döneminin ardından artık evlenmek için yeterince büyüdük düşüncesiyle mutluluğumuzu evli olarak yaşamaya karar verdik.

* Mutlu evliliğinize minik bir elin de dahil olmasını ne zaman istediniz?

Evliliğimizin 6. senesinde eşimin “artık kendi çocuğumuzu sevmenin zamanı gelmedi mi?” sorusuyla başladı her şey. Sonrasında o minik eli tutabilmek için hayaller, planlar, koşturmacalar ve mutlu son.
* Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğinizde ne hissettiniz? Eşinize nasıl söylediniz?
Bizim meleğimiz planlı ve beklenen bir bebek olduğu için ilk adet gecikmesinde soluğu doktorumuzda almıştık. Doktorumuzun yüz ifadesini hiç unutamıyorum, evet zorda olsa miniğimizi görmeyi başarmıştı. Henüz mercimek büyüklüğünde bile değildi ve kalp atışını duymak için 2 hafta sonrayı beklememiz gerekecekti. Heyecanla beklenen mutlu, huzurlu ve geçmek bilmeyen upuzun 2 hafta.

* Kolay bir hamilelik mi geçirdiniz yoksa zor mu?

Kolay bir hamilelik geçirdim demeyi çok isterdim ama maalesef öyle olmadı. Benim için ilk 4 ay çok zordu. Bitmeyen bulantı hali ile tüm sevdiğim yemeklerden bile nefret etmiştim, kızarmış ekmek ve çubuk kraker ise kurtarıcım olmuştu. Normalde her zaman güçlü ve dayanıklı biriyimdir. Hamilelik dönemimde de çalışmaya devam ettim. Ama hamileliğimde yaşadığım yorgunluk hali ve sürekli uyuma isteğini tarif edecek kelime yoktu gerçekten.

* Kızınız doğduktan sonra “Ben şimdi ne yapacağım? “diye endişelendiniz mi?
Bebeğimi kucağıma ilk verdiklerinde öyle büyüleyici bir kokusu vardı ki, tüm benliğimi kuşatan o mis kokusu sanki cennetten bir hediyeydi. Aksine ben endişelerimi ve korkularımı kızım doğduktan sonra söküp attım. Artık güç bizdeydi.

* Kızlar genelde babalarına çok bağlıdırlar. Sizin evde durum nasıl?

Kızım babasına karşı çok hassas ve biliyorum onu çok farklı seviyor. Ama bizde genelde sevgi bağı 3 kişinin yüreğiyle birbirine sımsıkı bağlı. Biri yoksa diğeri hep eksik kalan ve ancak tamamlanınca çoğalan, insana huzur veren bereketli bir yağmur gibi.

* Edukids www.edukids.com.tr  nasıl doğdu? İsim annesi kim?

Aslında hamilelik sürecine girdiğinizde çoğu anne adayına olduğu gibi karnınızda uçuşan kelebeklerle birlikte hem fiziksel hem duygusal değişimler yaşarken dünyaya artık farklı bir pencereden bakmaya başlıyorsunuz. Benim de bebekle birlikte tüm algım çocuk gelişimi, ebeveynlik ve eğitim sistemleri üzerine yönelmeye başladı. Bu dönemlerde uzman arkadaşlarımızla çocuklar ve aileler için faydalı olabilecek neler yapabiliriz diye konuşmaya başlamıştık. İlk zamanlar aklımızda hem büyükler hem de çocuklar için mini kitaplar serisi vardı. Hep kitap üzerine yönelmiştik çünkü çocukların en az oyuncaklar kadar kitaplara da ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

Yağmur’un 2 yaşına girmesiyle puzzle merakı artmaya başlamıştı. Biz de yaşına uygun oyunlar ararken flashcard lar ile tanıştık. Flashcard lar ise hem kitap gibiydi hem de değildi, yapboz şeklinde olanlar ise genelde daha büyük yaş grubu çocukları içindi. 2 yaş ve üzeri çocuklar için ürün gamında olan eksiklik ile tüm dünyada ailelerin en başta tercih ettiği oyun ve oyuncakların bizim ülkemizde de yaygınlaştırılması fikri bize eğitici oyun kartlarına yönelmemizde ilham verdi. Konusuyla okul öncesi döneme uygun olabilecek hem eğitici hem eğlenceli ürünler tasarlamaya başladık. Biz diyorum çünkü Edukids eğitici oyun kartları tasarlanırken birçok uzman dostumuzun fikir ve önerileri dikkate alınarak oluşturuldu. İsim anne-babası ben ve eşim ?

* Daha önce çalışıyor muydunuz?

Üniversite döneminde stajyer olarak uluslararası bir şirkette başladığım kariyer hayatıma kızım 2,5 yaşına gelinceye kadar 10 yıl boyunca devam ettim.
* Girişimci bir kadın ve aynı zamanda annesiniz.. Zorlukları var mı?
Güzellikleri öyle çok ki zorlukları görülmeyecek kadar ufalıyor gözünüzde? Kızım artık 4,5 yaşında, baştan beri işin asıl sahibi ve bana inanılmaz destek oluyor.

*  Girişimci olmak hep aklınızda mıydı? Yoksa aniden mi karar verdiniz?

Girişimci olmak eşimle birlikte emeklilik planlarımızda olan bir hayaldi. Bu hayalimizi farklı zaman ve boyutlara taşıyan sebeplerin başında bir bebeğimizin olması, benim işten ayrılmam ve çocuklar için faydalı bir şeyler yapma isteği oldu.

* Adım attığınız bu yolda, size destek olanların başında sanırım aileniz vardır.
Eşim ve bizim geniş ailemiz en büyük zenginliğim.

* Bize ürünlerinizi kısaca tanıtır mısınız?

Zıt Kavramlar, Alfabe ile Kelimeler, Sayılarla Eşleştirme, Şekillerle Renkler ve Hayvanlar, English Flash Cards ile 5 farklı oyunla, konusuyla hem eğlenceli hem eğitici, kalitesiyle uzun süreli oyun arkadaşı olarak çocuklar ve aileler ile buluşmak için özenle tasarlanan Edukids Eğitici Oyun Kartları 2 yaş ve üzeri çocuklar için konusunda uzman eğitimci ve pedagogların katkılarıyla tasarlanmış ve Türkiye?de üretilmiştir.
*  Gözlemlerinize dayanarak sizce, bir çocuğun oyun araç gereçlerinin özellikleri ne olmalıdır?
Ben bir anne olarak çocuğuma oyuncak alırken öncelikle çocuğumun ilgi alanını tespit etmeye gayret ediyorum. Onun ilgisini çekmeyecek hiçbir ürünü almıyorum. Bu arada alınacak oyuncağın fonksiyonel olması da her zaman birincil tercih sebebimiz.
* Ebeveynler, Edukids?i sizce neden almalılar?
Ebeveynler çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmenin yanında, çocuklarına eğlenirken öğretebilecekleri, kalitesiyle sürekliliği olan bir kaynağa sahip olacakları için Edukids?i tercih etmeliler.

* Şu an ürünlerinizin tanıtım ve pazarlama çalışmaları ile ilgileniyorsunuzdur sanırım.. Nasıl gidiyor? Memnun musunuz ilgiden?

Ürünlerimiz beklentimizin çok üzerinde talep gördü. Bugüne kadar yapıcı ve çok olumlu tepkilerle karşılaştık. Hep güzel yürekli insanlarla tanıştık, bu vesileyle bir çok dostumuz oldu ve bizden teklifsiz desteklerini, imkanlarını hiç eksik etmediler, hepsine bu vesileyle bin teşekkür…
* Ürünleri almak isteyenler için, www.edukids.com.tr   nerelerde satılıyor?
D&R, Remzi, Inkılap, Nezih, Dost Kitabevi, Düşevi, İyi Cüceler, Tırtıl Kids, e-bebek mağazalarından ve tüm internet kitap satış noktalarından ürünlerimizi satın alabilirler.
Detaylı bilgi: www.edukids.com.tr 
* Edukids adı altında başka projeleriniz de olacak mı?
Olmaz mı? Harika projelerimizi hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz.
Facebook ve twitter dan gelişmeleri takip edebilirsiniz. www.facebook.com/EdukidsTR www.twitter.com/EdukidsTR

* Sizin gibi başarılı bir girişimci olmak isteyen tüm kadınlara önerileriniz nedir?

Kadın doğmak ya da anne olmak hayattan soyutlanmak değildir. Aslında kadın olmak hayatın tam ortasında dimdik ayaklarının üzerinde durmayı gerektirir. Yaşadığımız hayatın güzelleşmesi ve yaşanabilir olması için her işe mutlaka kadın elinin değmesi gerekiyor bence. Yeteneklerimizi ve isteklerimizi keşfetmekte saklı her şey? O başarabiliyorsa ben neden yapamayayım diye sormalıyız kendimize. Herkesten önce biz kendimizi yüreklendirmeliyiz. O yüzden bıkmadan usanmadan üretmeli, düşünmeli, hayal etmeli ve çok çalışmalıyız. Korkularımızı üzerimizden çıkarıp atmalıyız. Tüm dünyada çalışan kadınların sayısı hızla artarken bizi engelleyen şey her neyse önce onu çözmeliyiz. Birbirimizi kıskanmak, kötülemek, işine taş koymak yerine her daim destek olabilirsek kadın emeğine, işte o zaman gelecek için iyi bir şeyler yapabilmiş sayılırız bence. Ben istedim ve başardım; ya SİZ?

edukids1                    edukids2

    Leave a Reply