Bizi Takip Edin

Söyleşiler

www.bebekoyunu.tv

14 Mart 2013

? Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yalovalı 3 çocuklu bir ailenin ortanca evladı olarak Almanya da dünyaya gelen, üniversite eğitimini Biyoloji ve Halkla İlişkiler okuyarak tamamlayan, özel sektörde çeşitli görevler yaptıktan sonra anneliğe terfi edip freelance çalışmaya başlayan bir kadın Fatma Genç Akkuzugil

? Evliliğe hazır hissettiğiniz anda mı evlendiniz? Yoksa eşinizi görünce ?Tam zamanı? mı dediniz?
Eşimi görünce ?işte bu? diyip ?hazır hissettiğimde? evlendim. Arada öğrenimimle paralel ilerleyen flört dönemimiz oldu.

 

? Evlilik teklifinizi de merak ediyoruz .. Anlatmanızı rica etsek?

Biz enteresan bir şekilde birbirimizi tanıdığımızda evliliğin ?e? sini düşünmeyen arkadaşlarken, tanışmamızın ilk haftasında farkında olmadan evlilikten bahsetmeye başlamıştık. Ve karşılıklı olarak ?sanki seni yıllardır tanıyorum? dedik ilk haftanın sonunda birbirimize.
Böylece süren ilişkimizde bir gün sahil boyunda otururken eşim kalkıp bir süre kumlarda dolaştı ve yanıma gelip önümde diz çöktü, bir eli arkada ama bu sırada.
Ben ?hayırdır? demeye kalmadan elinde sakladığı şeyi ortaya çıkarıp bana doğru uzattı ve ?Fatma Genç seni seviyorum, benimle evlenir misin?? dedi.
Bana uzattığı sembolik yüzük ise o anda plajın kumları arasından bulduğu bir rakı şişesinin koruma halkasıydı ?
Yani planlı olmayan, kendisi için bile sürpriz bir teklifti. O halkayı hala cüzdanımda saklarım.

? Evlendikten sonra da çalıştınız mı?
Evet, zaten öğrenciliğim bittiği gibi evlendiğimizden asıl evlendikten sonra çalışma hayatım başladı.

? Eşiniz destek oldu mu çalışma hayatınızda size?
Her zaman beni ilk destekleyen, hatta en absürt fikirlerimi ilk tetikleyen eşimdir.

Ben anne olmalıyım diye ne hissetiniz de karar verdiniz?
Evliliğimizin 7. Senesinde ?artık bir çocuk yapayım? demelere başladım. Bunun son 2 senesinde eşim hazırdı aslında baba olmaya ancak ben o büyük sorumluluk için ne bedenen ne ruhen bir türlü hazırlanamıyor, hep erteliyordum.

? Hamileliğiniz nasıl geçti? Eşinizde hamilelik sendromu geçiren baba adaylarından mıydı?

Eşim de ben de çok hazırlıklı olarak o sürece girdiğimiz için hiçbir sıkıntı yaşamadık. Son derece keyifli ve kolay bir hamilelik geçirdim.
Hamile kaldığımı öğrendiğim gibi iş hayatıma da ara verdim çünkü hiçbir şekilde stres istemiyordum ve doyasıya o dönemi yaşamak istedim, öyle de yaptım.
Bu arada anne adayları ve yeni evli dostlarımızla bir bilgi paylaşmak isterim; hamilelerdeki aşerme, mide bulantısı vb. sıkıntılı hallere sebep plansız, hazırlıksız hamilelikmiş. Yani çocuk her ne kadar anne ve babanın emaneti ise de, onu taşıyacak olan bedenin ve ruhun yani annenin hazır olması çok çok önemli. Lütfen aklınızda olsun.

Kızınızı ilk kucağınıza aldığınız anda, o ilk bakışta aklınızdan ilk geçeni söyler misiniz bize?
Çok enteresan tabi, yepyeni bir can, sizin bir parçanız ve tamamen size ait. Savunmasız, masum, minyatür melek? İşin doğrusu duygusallaşmaktan çok korkuyla karışık heyecanlandığımı hatırlıyorum. ?Allahım, bana verdiğin bu emanete doğru sahip çıkabilecek miyim, yetebilecek miyim?? kaygısını ilk kez o an hissettim.

Çalışma hayatından sonra annelikle gelen sorumluluk, sizi kariyerinizi yarıda bırakma durumuna mı getirdi?
Şöyle oldu; ben hamile kaldığımda ?iş hayatıma ara veriyorum? demiştim ancak kafamda zaten bebeğimin ilk 3 yılında çalışmamak vardı. Yani zaten uzun bir ara verme niyetiyle anneliğe adım atmıştım.

Bebekoyunu.tv fikri ilk ne zaman aklınıza geldi? Amaç neydi?

Hamileliğim esnasında ve doğumu takip eden yıllarda bilgisayar başında geçen mesaim artmıştı.
Kızım da büyümelere başlarken, takribi 2 yaşlarındayken artık bana pek müsaade etmez, kucağımı talep eder hale gelmişti.
Ben çocuğunu bilgisayar için ?tu kaka? diyerek uzaklaştıran annelerden olmadım, tam tersine kurcalamasına müsaade edip sürekli ona ne yaptığımı anlattım.
Tabi bu esnada ona uygun içerikte oyunlar, masallar, faaliyetler içeren siteler aramaya da başladım ancak Türkiye?de bu içerikte bir kaynak bulamadım. Oysa Avrupa ve Amerika menşeli bir çok site vardı. İşte bu eksikliği fark etmek beni bebekoyunu.tv yi hayata geçirmeye itti.

Nasıl geçti hayata, nasıl bir süreçti?
Önce elbette tasarımıyla, içeriğiyle ve amacıyla kalem kalem kağıda dökülüp şekillendi. O dönem neredeyse dünyadaki tüm okul öncesi siteleri inceleyerek çok sabahladım internet başında. Ama taktir edersiniz ki gerekliydi, hala da gözüm üzerlerinde nitekim ?
Tüm o siteler bana temelde fikir vermekle birlikte, uygulamada daha bize ait, Türk çocuklarına hitap edebilecek formatlara ve özellikle de doğru Türkçe kullanımına dikkat ettik. Burada ?ettik? diyorum çünkü malum böyle bir projeye sadece anne olarak imza atmanız çok tatminkar olmazdı. İşte ben de bu aşamada çok kıymetli dostlarım uzman psikolog Gökçen Çetiner ve Psikolojik danışman Esen Acarer?in tam desteğini aldım.

Sitede, gördüğümüz üzere çekilen videolar sizin elinizden geçiyor, montajı, hazırlığı.. Var mıydı merakınız?

Küçük yaşlardan beri hikayeler yazar, karikatürler çizer, amatör tiyatrolarda rol alır ve çok fazla çizgi film izlerim. İşimle ilgili her konuşmamda belirtirim; ben Susam Sokağı çocuğuyum diye. Sanırım bu işi hayata geçirmek benim tüm bu birikimlerimin keyifli bir meyvesi oldu. Belki bir roman bırakamayacağım arkamda sevenlerime ama okul öncesi kuzucuklarıma sağlıklı ve gerekli bir kaynak bırakmış olacağım.

? Kızınız da size eşlik ediyor.. Hiç sıkıldığı oluyor mu? Bazı çocuklar bir programa uymak istemez.. Canı sıkılınca bırakıverir yarıda.. Nasıl ikna ediyorsunuz?
Evet kızıma özel bir bölüm var sitemizde ?Azadeyle Denemeler? adı altında. Zaten sitenin kuruluş amacı kendisi olduğundan onu es geçemezdim. Ve dediğiniz gibi sıkıldığı da oluyor elbette zaman zaman. Onu ikna etmenin en kolay yolunu nihayet buldum aslında. ?Azadeciğim hadi seni izleyen küçük kardeşlerine nasıl poğaça yapıldığını öğretelim. Anlatmak ister misin?? diyorum. Böylece ?abla? olmanın ve ?öğreten? olmanın tadını çıkara çıkara çekime katılıyor.
Hatta bazen ?annecim bu olmadı tekrar çekelim? gibi kendi içine sinmeyen yerlere müdahil de oluyor fındık kurdum.

? Bebekoyunu.tv için geliştirmek istediğiniz başka projeler var mı?

Olmaz mı, kafamda sürekli yeni bölümler uçuşuyor ama halihazırdaki bölümlerde de içerik arttırmalıyız. Tabi ki tüm bu istekler hem zaman hem maliyet gerektiriyor.
Bu anlamda okul öncesi eğitime gönül vermiş kurumların desteği daha hızlı ve kaliteli yol almamızda çok kıymetli olacak bizim için.
Bir de sorunuza yanıt olacak ipucunu ilk olarak AnneCee takipçilerine verelim; çok yakında benim sunduğum bir videolu bölümde annelerle buluşacağız. Keyifli anne röportajları, bizlere hizmet eden yeni ürünlerin tanıtımları ve çocuklarımız için oyun örnekleri olacak bu başlıkta. İlk çekimler yapıldı, birkaç eksiğimizi tamamlayınca yayına geçeceğiz.

Peki Bebekoyunu.tv aklınıza gelmeseydi, onun yerine ne yapardınız?
Kızım hayatıma dahil olduktan sonra anladım ki ilk 3 sene onunla olup sonrasında zaten iş hayatına daha doğrusu eski işime dönemezmişim. Muhtemelen (ki o dönem çok fizibilitesini yapmışlığım vardır) yine okul öncesine yönelik bir eğitim kurumu, anaokulu, kreş vb. açmış bir iş kadını olacaktım.

İlgili ve duyarlı bir anne olarak, kızınızın gelecek seçimlerinde ne rol almak isterdiniz? Kararlarına saygılı mı , yoksa karar verici olan mı?

Henüz 5,5 yaşında olan kızıma halihazırda müdahale etmiyorum. Seçimlerinde o kadar özgür ki sokaktaki giyimiyle ?yılın rüküşü? seçilebilir ? En sevdiği pembe bluzunun altına yeşil şortunu giyip mor ya da mavi takılarını takıştıran, altına da metalik gri abiye ayakkabılarını giyerek parka giden bir çocuk Azade. Demem o ki; kararlarına saygılıyım.
Ancak şu bir gerçek, biz anneler hayata birey hazırlıyoruz. Dolayısı ile elbette tecrübelerimizi, genel toplum kurallarını, nezaketi, güzel ahlakı vb. çocuklarımıza anlatacağız.
Gelecekteki seçimi için hep şunu söylüyor ve kalben istiyorum; ?ne yaparsa yapsın, alanında en iyisi olsun?. Yaptığı işin mahiyeti değil kalitesi önemli benim için. Baştan savma, sevmeden olmaz.

? Türkiye?de sitenizin ilk olduğunuzu biliyoruz.. Ama sonrasında benzer siteler çıktı. Sizce farkınız ne diğer sitelerden?
Benzer siteden kastınız okul öncesi siteleri ise hemen belirteyim bizden önce de varlardı. Ancak sadece masal, sadece şarkı (ki videolu değil yazılı), sadece faaliyetler içeren siteler vardı. Kaldı ki çok da başarıyla devam ediyorlar, onların emeklerine ve çıkarttıkları işe saygım sonsuz, iyi ki varlar.
Bu anlamda tüm bu içerikleri kendi prodüksiyonlarıyla bir arada barındıran, videolu hizmet veren tek siteyiz hala.
Ve en büyük farkımız da zaten videolu içerik hizmetimiz. Mesela ?Ali Babanın Çiftliği? şarkısını çocuğuna öğretmek isteyen bir ebeveyn bir siteden sözlerini yazılı olarak bulup çocuğuna defalarca söyleyerek öğretiyordu. Ama bizim sitemizde bu piyano ve kukla eşliğinde söyleniyor. Dolayısı ile ebeveyn bu anlamda vakit kazanmış oluyor.

? Sitenizin tüm aşamalarında, eşinizin duruşu ne oldu?

Eşim hakikaten ?hayat arkadaşım? benim. Bebekoyunu.tv ?nin fikir aşamasından itibaren bana ve projeme o kadar inandı ki; madden manen hep benimle oldu.
Bazıları için büyük rakamlar gibi görünmese de bebekoyunu.tv bizim ailece inanarak yatırım yaptığımız bir proje. Ve benim canım eşim ? varsay anlaşılamadın, geride çocuklara bırakacağın enfes bir eserin kalacak? der hep.

? Çocukların bilgisayar başında çok vakit geçirmelerinin uzmanlar tarafından da onaylanmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat, görüyoruz ki , bilgisayar yaşı okul öncesi döneme kadar indi.. Sizce çocuklarımızı bu yönde nasıl eğitebiliriz?
Çok güzel soru, teşekkürler. Çünkü bazı ebeveynler ?ben çocuğun bilgisayar başında oyalanmasına karşıyım? diyor ama aynı çocuğu tam gün televizyon karşısında oturtuyor.
Kabul etmemiz gereken ilk gerçek ?devir internet devri? ve çocuklarımız bu teknolojiyle barışık olmak zorunda.
Öte yandan internetin en güzel tarafı kontrol edilebilir olması, içerik seçme şansını vermesi. Tek gereken şey annenin doğru kaynağı bulması.
Ayrıca tüm uzmanların hemfikir olduğu diğer husus da süre; ki bu da ortalama 45 dakika ile 1 saat arası zaman diliminin internette geçirilebileceği.
Hani sordunuz ya çocuklarımıza nasıl eğitim verebiliriz bu yönde diye; işte bence asıl ebeveynlerin önce interneti doğru kullanması gerek. Doğru kaynaklardan korkmaya hiç gerek yok, mecrası ne olursa olsun.

Sitenizde nelere dikkat ediyorsunuz?

Eğitsel ağırlıklı ama eğitimi eğlenceli veren içerikleri oluşturmaya çabalıyoruz. Uzmanlarımızın onayı, desteği ve üye ebeveynlerimizin eleştiri, beklenti ve yorumları çok kıymetli bizim için.

Kızınıza kardeş düşünüyor musunuz?
Hiç düşünmüyorum, ?kuzenlerinle iyi geçinmeye bak? diyen bir anneyim. ?

Son olarak , NEDEN BEBEKOYUNU.TV TERCİH ETMELİYİM diyenlere, tek bir cümle ile cevap verebilir misiniz?
Kıymetli yavrunuzun okul öncesi eğitimi için destek kaynak aradığınızda, çocuklarımız uzmanların tavsiye ettiği o 45 dakikayı güvenli, kaliteli, eğlenceli bir mecrada geçirsinler diye varız.
Şarkılarımız, danslarımız, masallarımız, eğitsel videolarımız, oyunlarımız ve faaliyetlerimizle sizleri bekliyoruz.

bebekoyunu                    bebekoyunutv2

    Leave a Reply