Bizi Takip Edin

Söyleşiler

Uzmanından hamilelikle ilgili merak ettikleriniz..

2 Şubat 2016
 1. Hamile Koçu Işıl donat kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hamile koçu 11 ocak 1987 İstanbul doğumluyum, evli ve bir çocuk annesiyim ve ikinci bebeğimize yedi aylık hamileyim, bununla beraber profosyenel anlamda hamilelere yaşam koçluğu yapıyorum.

 1. Hamile koçu olmaya nasıl karar verdiniz?

İlk gebeliğimde aldığım kilolar, yaşadığım ruh hali ve çevremdeki hanımların ortak sorunlarından yola çıkarak, uluslararası acraditasyonlu yaşam koçluğu eğitimimi, anne ve hamile koçluğu alanında uygulamaya karar verdim. Gebelik hanımların hayatında en özel ve en mükemmel duygu, bununla beraber hayatın durduğu  bir dönem gibi algılanması da bir o kadar üzücü, gebelik demek aşırı kilo almak, hareketsiz kalmak, yada bakımsız olmak değil, aksine olumlu duyguların keyfini, biz kadınların farklı bir görünüme sahipken, yaşaması gereken bir dönemdir.

 1. Hamilelikte nasıl bir beslenme planı uyguluyorsunuz?

Gebelikte alınan gereksiz kilolar, ruhsal ve fiziksel olarak anne adaylarını, hem gebelik sırasında hem de doğumdan sonra olumsuz etkilemektedir. Dünyaya getirdikleri bebeklerine, enerjilerini olumlu olarak aktaramayan yada bebekleri ile iletişim kurmaya çalışırken ruhsal ve fiziksel olarak kendinden memnun olmayan anne, depresyona girer. Biz anne adaylarının, bu sancılı süreçten geçmemeleri için, onlara yol arkadaşlığı yapıyoruz diyebilirim. Uyguladığımız beslenme programına uzman beslenme kadromuzla hazırladığımız, anne adayını yormadan, aç bırakmadan, anne adaylarının damak zevklerine uygun bir programla gebelik sırasında alınması gereken, 8- 12 kiloyu anneye yağ depolamadan, ” bebeği beslemeyi” hedef alarak uyguluyoruz.

 1. Gebeliğin ilk aylarında görülen aşerme zamanında beslenme nasıl olmalıdır?

Düzenil beslenildiği takdirde aşerme sorunu ile karşılaşılmaz. Aşerme vücudun kendinde olmayan bir besini ararken verdiği bir alarmdır.

 1. Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı?

En az 8 en fazla 12 kilodur.

 1. Hamilelikte fazla kilo almamak için neler önerirsiniz?

Biz kendi mutfağımızda pastorize edilmemiş taze peynir ( genelde yumuşak peynirler ) lahana salatası, hamura sarılarak içinde et bulunan gıdalar, pişmemiş et içeren gıdaları riskli ürünler olarak tanımlıyoruz. Gebelik süresince bu ürünleri tüketmeye çalışın.

 1. Hamilelikte günde kaç öğün tüketilmelidir?

Hamilelikte 6-7 öğün tüketilmelidir.

 1. Hamilelikte tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

Bizim tüketilmesini tavsiye ettiğimiz gıdalar; demir, protein ve omega oranları yüksek besinler ile mevsimine uygun sebze ve meyvelerdir.

Kesinlikle uzak durulması gerekenlerde çiğ et, şarküteri, alkol, hormunlu meyveler ve tabi ki normal dönemde bile uzak durmamız gereken hamur işi ve aşırı yağlı gıdalar.

 1. Anne adayları hangi sporları güvenle yapabilirler?

Anne adayları doktorlarının belirlediği ekstra bir durum yoksa he rgün 45 dakika gibi bir süre hafif tempolu yüreyebilir, hamile pilatesi yada hamile yogasını uzmanlar eşliğinde tavsiye ederim.

 1. Hamilelikte yapılan yoganın bebeğe ve anneye etkileri nelerdir?

Gebelikte yapılan yoga annenin fiziğini, esnekliğini ve estetiğini korumasının yanında, doğru nefes alarak, bebeğe daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Kendini fit, sağlıklı, hisseden anne bebeği ile daha rahat ve daha güçlü bir iletişime geçebilir.

 1. Gebelik döneminde yapılan yoganın doğuma etkileri nelerdir?

Anne adayı, bebeği normal doğum ile dünyaya getirmeyi düşünüyor ise doğumun hızlı ve kolay geçmesini sağlar. Bununla birlikte anne doğumdan sonra, eski görünümüne ortalama 40 gün yada daha da az bir zaman diliminde hızla kavuşur.

isildonathamile                   isildonathamilelik

 • Reply
  Hayriye Aşıcıer
  24 Mayıs 2017 at 03:07

  Gerçekten çok güzel anlatmışınız sizleri bu yazınızdan dolayı tebrik etmek istedim.

Leave a Reply