Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Öne Çıkanlar Sağlık

Sağlıklı Bir Kadın Olmanın Anlamı

27 Mayıs 2021

Sağlık, fiziksel sağlığınızdan daha fazlasıdır. Sağlık, kaç adım yürüdüğünüzden veya gün boyunca kaç kalori yediğinizden daha fazlasıdır. Utah Sağlık Üniversitesi Kadın Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi, sağlığı “tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal refah durumu” olarak tanımlamaktadır. Kadın Sağlığı terapisti olarak sizlere , kadın sağlığının yedi alanını ve sağlığınıza takıntılı olmanın aslında neden sağlıksız olduğunu anlatmak isterim.

Kadın sağlığı, tek bir sorundan çok daha büyüktür. Kadın sağlığının yedi alanı – fiziksel, duygusal, sosyal, entelektüel, finansal, çevresel ve ruhsal olarak – birbiriyle bağlantılıdır ve bütün bunlar kişiyi oluşturmak için bir araya gelir.

Bir kız ne zaman kadın olur? Tabii ki değişir. “Kadın” ı nasıl tanımladığınıza bağlıdır ve bu, bir kadının sağlığının yedi alanına bağlıdır. Bazıları için kadın olmak, ilk adet gördüğü zamandır. Diğerleri için, kendi yargı ve düşüncesini oluşturabildiği zamandır. Ama her şeyde olduğu gibi yine burada kadın tanımı kişiye göre yani etnik köken, eğitim ve çevreye göre değişecektir. Kadın tanımı kadın sağlığının da belirleyicisi olacaktır.

Kadın sağlığı, muayenehaneye getirilen sorunlardan çok daha fazlasıdır. Her tıbbi sorun, daha iyi ve daha kötü için kadınların yaşamlarının karmaşıklığı tarafından şekillenir. Kadın sağlığının yedi alanı olan fiziksel, duygusal, sosyal, entelektüel, finansal, çevresel ve ruhsal sağlık açısından kadın sağlığına bakıldığında daha tamamlayıcı bir tedavi sunmak mümkün oluyor. 

Sağlık nedir ve sağlıklı bir kadın olmak ne demektir? Bunun hakkında konuşacağız.

1948’de Dünya Sağlık Örgütü, WHO, sağlığı bugün hala kullanılan bu cümleyle tanımladı. “Sağlık, tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halidir ve yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması değildir.” Bu harika. Sanırım çoğumuz buna katılıyoruz, ancak bu yeterli olmaz.

Sağlık,Yaşamın amacı değil günlük yaşam için bir kaynak, sağlık, sosyal ve kişisel kaynakları ve fiziksel kapasiteleri vurgulayan pozitif bir kavramdır.” Ve bu yüzden biraz daha özeldir. Hepimiz tamamen sağlığına odaklanan, her zaman egzersiz yapan, diyetlerinden bahseden, sağlıkları hayatlarının tek odak noktasıymış gibi egzersizlerinden bahseden insanlar tanıyoruz. Ancak bu yeterli değildir. Koruyucu ve önleyici tedavi Hizmetleri gerekir.

Yaşadığınız yerde, savaş bölgesinde iseniz sağlıklı hissetmek daha zordur. Çevreleyen ortamın durumu, belki bir kasırganın veya su basmış bir bölgenin ortasında yaşıyorsanız, sağlıklı olmak zordur. Genetiğiniz, geliriniz, eğitim seviyeniz, sürekli yemek için mücadele ediyorsanız veya faturalarınızı ödüyorsanız kendinizi iyi ve sağlıklı hissetmek biraz zor. Dediğim gibi eğitim seviyeniz ve arkadaşlarınızla ve ailenizle ilişkilerinizde sağlığınızı etkiler.

“Tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal duruma ulaşmak için refah, bir birey veya grup, ihtiyaçları karşılamak ve çevreyi değiştirmek veya bununla başa çıkmak için isteklerini tanımlayabilmeli ve gerçekleştirebilmelidir. ” Bu nedenle sağlık, yaşamın amacı değil, günlük yaşamın bir kaynağı olarak görülüyor. Bunu WHO’dan çaldılar. Sağlık, sosyal ve kişisel kaynakların yanı sıra fiziksel kapasiteleri vurgulayan olumlu bir kavramdır.

Utah Üniversitesi Kadın Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi’ndeki kapsam, kadın sağlığının yedi alanı kapsadığından bahseder.  Bize sağlıklı olmanın ne anlamını çok bütünsel bir kavram olduğunu söyleyen kadınlar, kadın sağlığının yedi alanı olan ruhsal, fiziksel, duygusal, sosyal, entelektüel, çevresel, finansal olarak manevi sağlıktan bahsedilir.

Yaşınızı, eğitiminizi ve etnik kökeniniz, kilonuz, sigara ve alkol gibi maddeler kullanımınız, sosyal çevrenizin nasıl olduğu, sabahları yürüyüş yapıp yapmadığınız, kimyasal maddelerle yakınlığınız, Yürüyüş yaparken, çevrenizde güvende hissetmek, uygun yerlere, parklara veya oyun alanlarına ulaşımınız gibi detaylar sağlığınızın derecesini belirlerken son derece önemlidir.

Mali sağlığınızda fiziki sağlığınız kadar önemlidir. Hasta olduğunuzda veya bağışıklığınızın azıcık düştüğünü hissettiğinizde hastaneye ulaşabilme olanaklarınız oldukça önemlidir. Koruyucu ve önleyici tedavi hizmeti almak en az hasta olduğunuz zamanlarda aldığınız hizmetler kadar değerlidir.

“Sağlık tanımını” Vücudun yeni tehditlere ve hastalıklara uyum sağlama yeteneği olarakta tanımlayabilir, dayanıklılık kavramı gerçekten önemlidir.

Hasta olduğumuzda değiştirebileceğimiz şeyler; hastalığa yaklaşım, sosyal, duygusal, ruhsal, çevresel, ekonomik ve entelektüel yönlerdir. Hastalık hakkında bilgi toplamak, elimizden geldiğince semptomları hafifletmeye bütüncül açıdan yaklaşmak çok önemlidir.

Yani sağlıklı olmak hayatın nihai amacı değil, daha eksiksiz yaşamamıza ve daha dirençli olmamıza izin veren bir durumdur. Bu daha bütünsel tanımlarla, kronik hastalıkları olan kadınlar bile daha sağlıklı olabilir. Birgün hepimiz için, fiziksel, zihinsel ve sosyal bir sağlık durumu kendi başına bir amaç olarak değil, tam ve sağlıklı bir yaşam için bütüncül tedavi ve koruyucu Hizmetleri kaynak olarak kullanmayı umuyorum. Sağlık dereceniz için, ilgili ankete  katıldığınız için teşekkür ederiz.

https://forms.gle/6d2Gym9HN6RqFLJi7

Ferda Saraçoğlu

Kadın Sağlığı Fizyoterapisti

www.ferdasaracoglu.net

İnstagram: @ferdasaracoglusym

Facebook: Ferda Saraçoğlu

    Leave a Reply