Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Repair Cafe

21 Şubat 2017
Repair Cafe

Kadıköy’de bulunan Yeryüzü Derneği’nin ‘Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan’ sloganıyla hayata geçirdiği Repair Cafe de, bozulan eşyalarınız her ayın ilk Pazar günü gönüllüler tarafından ücretsiz olarak tamir ediliyor.

Hollanda’da yaşayan kadın girişimci Martine Postma’nın fikri olan Repair Cafe ilk olarak 2009’da hayata geçirilmiş.

‘Atmak mı? Asla!’ sloganıyla başlayan proje, zamanla dünyaya yayılarak bugün 30 ülkede hizmet veriyor.

Onarım kafede deneyimli ve uzman gönüllüler, halkın getirdiği her türlü bozuk eşyayı onararak yeniden kullanılabilir hale getiriyor.

Repair Cafe koordinatörü Cem Kolak, ‘İnsanlar bozulan eşyalarını çöpe atmak yerine geri dönüşüme yolluyor. Geri dönüşüme gitti ne de olsa diye vicdanlarını rahatlatıyorlar. Evet, doğru bir şey yapıyorlar ama bu sefer de en iyisini almaya yöneliyorlar. Biz geri dönüşümden önce onarmak gerektiğini düşündüğümüz için dernek bünyesinde bu kafeyi açmaya karar verdik’ dedi.

Greenpeace’nin yayınladığı kaynak tüketim raporlarına göre Türkiye, coğrafi kaynaklarını 2016 senesinin Ekim ayında bitirmiş, İrlanda Mayısta, ABD’de ise Haziran ayında bitirdiğini açıkladı. O yüzden üçlü prizinizin kablosu mu çıktı, pantolonunuzun paçasını mı uzatacaksınız, çocuğunuzun oyuncağı mı kırıldı? Hepsini her ayın ilk Pazar günü tamir edilmek üzere derneğe götürebilirsiniz.

Dernekte elektrik, bilgisayar, terzi, ahşap ve elektronik eşya diye 5 farklı masa var. Eşyalar bu masalarda ücretsiz olarak tamir ediliyor. Tamir edilirken de bir yandan eşyayı getiren kişiye, o eşyanın tamiri de öğretiliyor.  O kişi, bir daha ki sefere kendi sorununu çözebiliyor böylece.

İsmi kafe olsa da yeme-içmeye dair bir hizmet vermiyor.Repair Cafe’de ücretsiz kahve ve çay ikramı da yapılıyor.

Dernek gönüllüleri bu girişimle bozulan eşyaların çöpe atılmasını önlemekle beraber, toplumun tüketim toplumuna dönüşmemesi için çalışmış oluyor.

Funda ALTINAĞAÇ

    Leave a Reply