Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Mutfak

Panna Cotta Tarifi

16 Mart 2013

Sevgili anneler, bu haftaki yazıma “tatlı bir merhaba” ile başlamak istiyorum ve geç de olsa Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum.

Kadın olmanın zor olduğu bir ülkede birçok zorluğa rağmen fedakarca çocuk yetiştiren anneler için ne kadar yazı yazsak ne kadar yüceltsek de onları, haklarını ödemek mümkün olmayacaktır. İşim gereği eğitim verdiğim öğrencilerimin %95 i bayan olunca ve haftanın beş günü gün boyu onlarla zaman geçirince bu durumun daha çok farkına varmış oldum.
Birçok hikaye duyup birçok hayata tanık oluyorum ve sevgili annelerimizi şimdi daha iyi anlıyorum.

Mesela anladım ki;

Anne olmak fedakârlık istermiş… Anne olmak; her ne pahasına olursa olsun arkasında değil, yanında olduğunu hissettirmekmiş çocuğuna. Anne olmak zaman istermiş.. Anne olmak; işten gelip hiç yorulmamış gibi zaman ayırmak, sevgi gösterebilmek eğitebilmekmiş çocuğunu.. Anne olmak; varlığını bedenen yanında yokken bile evladına hissettirmeyi başarabilmekmiş.. Anne olmak; yavrusunun söylediklerini değil, söyleyemediklerini gözünden, duruşundan anlayabilmekmiş.

Bu nedenle tekrar geçte olsa Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyor siz anneler için, müthiş lezzetli ve bir o kadar da kolay bir tatlı tarifi paylaşıyorum.
Afiyet olsun

PANNA COTTA TARİFİ

500 gr yemeklik krema
200 gr. Süt
125 gr. Şeker
4 adet yaprak jelatin
1 paket vanilya

Panna Cotta Tarifi YAPILIŞI

Yaprak jelatinler buzlu suda bekletilir, daha sonra süzülür . (Jelatinin suyun içerisinde gömülmesi gerekiyor). Süt, şeker ve krema ısıtılır (kaynamayacak). Ocaktan alınmaya yakın jelatin eklenir ve sürekli karıştırılır. En son vanilya eklenir. Sürahiye boşaltılır. Servis yapılacak kaplara dökülür. Buzdolabında en az 5 saat soğutulup donması sağlanır. Kalıptan kolay çıkarmak için; sıcak su dolu kaba 30 saniye oturtulan tatlılar, servis tabağına ters çevrilerek üzeri aşağıda tarifi verilen sosla süslenip servis edilir.

FRAMBUAZ PELTE

250 gr. Frambuaz
125 gr. Toz şeker
500 gr. Su
50 gr. Nişasta

YAPILIŞI

Nişasta çok az soğuk su ile açılır. Frambuaz, su, şeker kaynatılır. Kaynadıktan sonra nişastalı su, ince bir şekilde eklenir. Koyulaştırılır. Tahta kaşık ile karıştır ve soğutulur.

Ahmet Özbek

 • Reply
  serpil
  21 Mart 2013 at 20:47

  Hocam çok güzel bir tatlı tarifi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

 • Reply
  kamile
  8 Mayıs 2013 at 20:51

  hocam ben bu tatlıya bayıldım

Leave a Reply