Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin

Eğitim Öne Çıkanlar

Pandemi Ve Sınav Kaygısı

2 Haziran 2020

        Yaşadığımız Covid 19 pandemisi, biyolojik etkilerinin yanı sıra sosyal, ekonomik, duygusal  birçok alanda hayatımızda değişikliğe neden oldu. Bu durumdan en çok gençler ve öğrenciler etkilendi. Mezuniyetler Zoom’dan, dersler online, arkadaşlarla buluşmak facetime…Gelecek flu, akıllarda bir yığın soru, kaygı ve endişe diz boyu….

         Bundan yalnızca üç ay öncesine kadar her gün okula giderek eğitim gören, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla etkileşimde bulunan hatta okul, sosyal etkinlikler, özel dersler derken evde çok az saat bulunan öğrenciler kendilerini bir anda ve hepsini evden, tek bir ekranın başında yaparken buldular. Kurulu saat gibi işleyen düzen, daha önce hiç deneyimlemedikleri durağan bir düzen ile yer değiştirdi.

          Lise ve üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilerde bu değişim herkesten daha sert hissedildi. Hayatı ve sistemi sorguladıkları bir dönem olan ergenlik çağına denk gelen sınavlara hazırlık süreci, kendi başına bile zorken bu yıl öğrenciler bir taraftan pandeminin psikolojik etkileriyle mücadele etmek, diğer taraftan belirsizliklerle yüzleşmek, pandeminin yarattığı ’’hiçlik’’ içinde hedefleri için mücadele vermek, hareketsizliğe tahammül etmek gibi olağanüstü bir savaş verdiler. Oysa ki, en küçük örnekle fiziksel aktivite kinestetik öğrenciler için ekmek, su, hava kadar gerekliydi. Motive olmanın, hayata sarılmanın, umut etmenin, hayal kurmanın güçleştiği pandemi dönemi ile sınav döneminin bir araya gelmesi, sınav tarihlerindeki belirsizlikler, sınavda çıkacak konuların daraltılması, yeni sınav kuralları gibi birçok neden daha yoğun endişe üretilmesine, dolayısıyla da  sınav stresi ve sınav kaygısının daha yoğun yaşanmasına sebep oldu.

 Peki, Nedir Bu Sınav Stresi Ya Da Sınav Kaygısı?

         En genel tanımı ile stres; canlı bir organizmanın kendisini rahatsız eden bir durumda verdiği tepkidir. Stres anında beyinden vücuda kaç yada savaş mesajı gönderilir ve kişi mevcut durumla başa çıkmak için güç kazanır. Buradan bakıldığında son derece sağlıklı hatta gereklidir. Ancak  sürekli ve kontrol edilemez  bir hal aldığında yaptığı kimyasal ve hormonal değişimler sonucu öğrencinin sınavda bildiklerini hatırlayamamasına neden olur.Kaygı ise, sürekli stresin varlığının yanında genellikle kişinin bir olaya ilişkin bakış açısı, çoğu gerçekçi olmayan olumsuz düşünceleri, beklentileri ve inançları sonrası ortaya çıkar.

-Pandemi sebebiyle sınavdan konular eksiltildi. Öyleyse sorular kesin zor gelecek.

-Çalışmak için yeterli zamanım yok.

-Kesin sınavım çok kötü geçecek.

-Bu sınavda başarılı olmazsam ben biterim.

-Ya istediğim sonucu alamazsam aileme ne derim? gibi genelleştirilmiş, sınav anına ve sınav sonrasına

atıf yapan, sınava olduğundan farklı anlamlar yükleyen bakış açısı ve düşünceler kaygıyı tetikler. Bu duygu durumu, sınav öncesinde ve sınav anında gerçek potansiyelin tam manasıyla kullanılmasının önüne geçer, öğrenilen bilgiler istenilen ölçüde kullanılamaz ve neticesinde akademik başarının ortaya konması da mümkün olmaz.

Sınav kaygısı; aşırı alınganlık, çabuk sinirlenme, tutarsız söylemler ve tepkiler gibi ‘’duygusal’’, odaklanamama, ders çalışmakta isteksizlik gibi’’ zihinsel’’, karar almada güçlük yaşama, sıkıntılı, tedirgin olma gibi’’ davranışsal’’, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrıları gibi ‘’fiziksel’’ belirtiler verir.

Ne üzücüdür ki, yapılan bir araştırma gençlerde yaşanan sınav kaygısı düzeyinin bir genel cerrahi müdahale öncesi yaşanan kaygı düzeyinden çok daha fazla olduğunu göstermiştir!

Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

 • İlk adım kaygınızı bastırmaya çalışmak yerine; onu fark etmek, kabul etmek, yüzleşmek ve değiştirmek için karar vermek olsun.
 • Şimdi aklınıza gelen olumsuz ve gerçek dışı düşünceleri her fark ettiğinizde olumluyla yer değiştirin. ‘Çalışmak için yeterli zamanım kalmadı ‘’diye düşündüğünüzü fark ettiğinizde onu gönderin. Yerine’’ Evet, çok vaktim kalmamış olabilir ama kalan zamanı yönetmek benim elimde. “Zamanımı kendim için nasıl daha faydalı kullanabilirim”i getirin.
 • Sosyal medyadan olabildiği kadar uzak durun. Koronavirüs ve sınav ile ilgili felaketleştirme senaryoları sizin kaygı seviyenizi arttıracaktır.
 • Unutmayın ki pandemi ve pandeminin sınav üzerinde yarattığı belirsizlikler yalnızca sizin birey olarak yaşadığınız bir durum değil. Bu yıl YKS sınavına iki milyon beşyüz bin öğrencinin, LGS sınavına ise bir milyon altı yüz bin öğrencinin girmesi bekleniyor. Bu da demek oluyor ki gireceğiniz sınava göre iki milyon dört yüz doksan dokuz bin ve bir milyon beş yüz doksan dokuz bin öğrenci daha sizinle aynı durumda ve aynı şartlarda sınava girecek.
 • Pandemi düzeninde uyku düzeniniz de farklılaşmış olabilir. Uyku saatlerinizi sınav günü yatmanız  ve kalkmanız gereken  saatlere göre düzenleyin.
 • Bol su tüketin ve beslenmenize dikkat edin.
 • Eğer gözlük kullanıyorsanız, maske ile birlikte taktığınızda gözlüğünüzün camlarının buhar yapması ihtimaline karşılık önlemleri şimdiden araştırın ve uygulamaya başlayın.
 • Sınav saati ile başlayan ve biten deneme sınavları çözün. Ama bunu mutlaka  maskeli yapın.
 • Çalışmak için kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin. Koyduğunuz hedeflere ulaşmak motivasyonunuzu güçlendirip, kendinize olan güveninizi farketmenizi sağlarken gerçekçi olmayan hedefler koyup uygulayamamak ise sizin kaygılı hissetmenize neden olacaktır.
 • Kaygı durumunda hem bedeni hem zihni rahatlatmanın en etkili yolunun nefes teknikleri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Diyafram nefesi almak kaygınızı azaltır, gevşemenizi sağlar, odaklanmanızı kolaylaştırır.

Diyafram nefesini deneyelim😊

Sağ elinizin avuç içini karnınıza, sol elinizin avuç içini göğsünüze yerleştirin. Sırtınız dik ve rahat bir pozisyonda oturun. Gözleriniz açık da kalabilir, dilerseniz de kapatın. Burnunuzdan derin nefes aldığınızda sağ eliniz yukarı kalkıyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir. Nefesiniz devam etmek isterse göğsünüz de şişmeye başlar. Nefes verirken yine burnunuzdan verin. Önce karnınızın üzerindeki  eliniz aşağı insin, sonra göğsünüzdeki. Nefesinizi tam olarak boşaltın. Karnınızda kocaman bir balon olduğunu, nefes alırken balonun şiştiğini nefes alırken balonun büzüldüğünü düşünerek de uygulayabilirsiniz.

Bu nefes tekniğini sınav öncesi düzenli olarak, sınav anında da ihtiyaç hissetmeniz durumunda uygulayın. Ardından yüksek sesle şunu tekrarlayın:

‘’ZAMAN ZAMAN TEMBELLİK ETMİŞ OLSAM DA ÇOK EMEK VERDİM. ŞİMDİ BİLDİKLERİMİ SERGİLEME, BAŞARILI OLMA VE KARŞILIĞINI ALMA ZAMANI’

Yasemin Haliloğlu

Profesyonel Eğitim Koçu ve Danışmanı

MONO KOÇLUK&EĞİTİM

                                                                                                           

Kaynaklar;Türkiye Psikiyatri Derneği,Journal Of Psychatıc Nursıng,Isparta Şehir Hastanesi,Emine Kurt

instagram: @monokoclukeğitim

facebook: @monocoaching

  Leave a Reply