Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

AnneCee Öne Çıkanlar

Pandemi Döneminde Ev İle İş Arasında Kalan Kadınlar

8 Eylül 2020
pandemide evde çalışan anne

Normalleştik normalleşemedik derken pandemi hala devam ediyor, peki bu dönem bizi nasıl etkiledi?

Korona virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı ve birçok şeyi değiştirdi. Kadınlarda erkeklerde milyonlarca kişi evlere hapsoldu ve bu süreç zarfında işlerini evlerden devam ettirenler oldukça fazlaydı. Hatta hala daha birçok kişi evlerden işlerine devam ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen grup kadınlar oldu. Geleneksel tutumların kadına yüklediği rollerin üzerine bir de iş hayatını devam ettirmeye çalışan kadınlar oldukça zorlandı. Özellikle pandemi sürecinden dolayı okulların kapanması, çocuk sahibi kadınları yoran kısımlar arasında…

Toplumsal cinsiyet rollerinin getirdikleriyle; çocuk bakımı, ev işleri, yemek yapma, temizlik gibi birçok görevin kadına yüklenmesi bir de iş hayatının zorluklarının eve dahil olması yaşanılan durumu kadınlar açısından daha da zor hale getirmektedir. Çocukların uzaktan eğitimi kapsamında dersleri, ödevleri ve etkinlikleriyle ilgilenmeleri, aile büyüklerinden ya da bakıcıdan alınan yardımın pandemi sürecinde pek mümkün olmaması kadınların zorlanmasını arttıran faktörlerdendir.

Salgınla dışarıdan yemek söyleme imkanının bile olmaması, ev işleri, işyerinden beklenen sorumluluk, çocukların da dahil olması ile içerisinde bulunulan zorluk, kendilerine zaman ayıramamaları birçok kadını bu süreçte depresyona sürüklemektedir. Bitmeyen bir ağlama, öfke krizleri, işe uyum sağlayamama, uykusuzluk, isteksizlik hali mevcut ve uzun süredir devam etmekteyse bir uzmana danışmanız gerekebilir. Diğer bir taraftan geleceği tam olarak tahmin edememe bu sürecin uzaması kadınların kaygılı düşüncelere girmesine neden olmaktadır. Hayattan zevk alamama, normalleşmeye girilmesine rağmen dışarı çıkmama, sürekli hastalığa dair ‘Acaba hasta mıyım?’ ‘Ateşim mi var?’ şeklinde düşüncelerle yaşamak, hastalık düşünceleri akla geldiğinde el, ayak terlemeleri, titremeleri, günlük hayata uyum sağlamada güçlük varsa ve bu durum sizi oldukça rahatsız ediyorsa destek almanız gerekebilir.

İstenilen desteğin eşler tarafından karşılanmaması kadın erkek olarak rollerin cinsiyete bağlı bir şekilde ayrılması bu kadınların hayatlarını iyice zorlaştıran kısımlar arasında yer alabilmektedir.  Kadının görevinin ev işleri, çocukların bakımı, yemek yapmak erkeğin ise çalışmak şeklinde düşünüldüğü ailelerde bu süreçte en çok yıpranan taraf tabi ki kadınlar olmaktadır. Özellikle kadınların evde iş yürütürken performanslarında düşüşlerin meydana geldiği belirtilen durumlar arasındadır.

Bu durumda eşlerin daha çok yardımcı olması, evde bir görev bölümünün yapılması, yardımlaşmanın olması kadınların işini oldukça kolaylaştıracaktır. Sürekli talepte bulunmak yerine yardımcı olmak, örneğin; o işi ile meşgulken eşlerin çocuklarla ilgilenmesi ya da yemeği yapması kadınların işini hafifletecektir. Bütün bir ailenin bir arada olduğu etkinlikler yapmak; birlikte yemek yapmak, oyun oynamak, film izlemek, vb. bu süreçte en çok iyi gelen aktiviteler arasında yer almaktadır.

Sude Suzer

Uzman Klinik Psikolog

İnstagram: psikologsudesuzer

Facebook: Uzman Psikolog Sude Süzer

    Leave a Reply