Bizi Takip Edin

Eğitim

Okul Öncesi Eğitim

23 Nisan 2018
Okul Öncesi Eğitim

3-6 yaş aralığındaki çocuklar

Bir anaokulu öğretmeni olarak, en sık duyduğum Okul öncesi eğitim sorularından biridir: ‘O yaştaki çocukla okulda ne yapıyorsunuz? 3-6 yaş aralığındaki çocukların okulda ne yaptığı özellikle aileler için her zaman merak konusu olmuştur. ‘Yemeğini yedi mi, uyudu mu, düştü mü, üzüldü mü, mutlu mu?’ Aileler öğretmenine ne kadar güvenseler de bu sorular hep akıldadır ta ki çocuk eve gelip ailesinin içini ferahlatana dek. O gülen yüz her şeye bedel, değil mi? Okul öncesi eğitim’in öneminden bahsedelim…

3-6 yaş grubundaki çocukların ‘okul’ çatısı altında olması kimi zaman yadırgansa da birey olmanın temelini attığımız bu yaşlarda (çocuğunuz okula hazırsa) doğru yönlendirmelerin olduğu her okul çocuğunuza iyi gelecektir. Gelişimin hızının en yüksek  olduğu bu dönemde çocuğunuzun sosyalleşmeye, bol bol oyun oynamaya ve yaparak-yaşayarak öğrenmeye çok ihtiyacı var. Ailede öğrendiği her şeyi okulda deneyimle pekiştirir çocuklar. Sizin attığınız temellerin üzerine doğru taşları yerleştiren okuldur. Siz orada köprü görevi görürsünüz, çocuğu gerçek dünyayla tanıştıran bir köprü.

Henüz erken değil mi?

Çoğu zaman ailelerden ‘Henüz erken değil mi?’ sorusunu duyuyorum. Okul öncesi eğitim ile paylaşmayı, çevresine saygı duymayı, deneyerek öğrenmeyi, olayları yorumlamayı, olaylar arasında ilişki kurmayı, güzel konuşmayı, yaratıcı düşünmeyi öğrenmek için hiçbir zaman erken değildir. Okul öncesi eğitimin temelinde bunlar vardır. Gelişimin doğru şekilde tamamlanması okul öncesi eğitiminden geçer. Yapılan testler bize yıllardır okul öncesi eğitimi alan çocukların almayanlara oranla ilkokulda akademik ve sosyal olarak çok daha başarılı çocuklar olduklarını gösteriyor.

Faydaları Nelerdir?

İlkokula gelmeden motor gelişimini tamamlamış çocuklar yazı yazmada, koşup atlamada çok daha başarılı oluyor. Paylaşmayı, birlikte oyun oynamayı, neden sonuç ilişkisi kurmayı, karşısındakini anlamayı küçük yaşlardan itibaren deneyimleyen çocuklar sosyal ilişkilerinde çok daha başarılı oluyor. Müzikle ve somut matematikle ilkokuldan önce tanışan her çocuk ritmik ve matematiksel becerilerde okul öncesi eğitim almayan çocuklara oranla daha başarılı oluyor. Özbakım becerilerini küçük yaşlardan itibaren kendi gerçekleştirmeye başlamış çocuklar daha özgüvenli, daha mutlu oluyor. Kendine yetebilen çocuklar yetiştirmek istiyorsak onları erken çocukluk döneminde doğru okullar ile tanıştırmalıyız. Yalnız da başarılabildiğini, kendini özgürce ifade ettiğini gören her çocuk inanın mutlu ve ayakları yere basan bireyler olarak yetişiyor.

Gökçe Deniz SORUÇ

    Leave a Reply