Bizi Takip Edin

Söyleşiler

Maya Child YOGAlin

31 Ekim 2016
Maya Child YOGAlin

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz çocuk yogasının, klasik yogadan farklarını konuşmak, yoga ve çocuk yogası hakkında aydınlatıcı bilgiler almak üzere konusunda uzman Zehra Saka ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Sizi tanıyabilir miyiz?

1978 Arhavi doğumluyum. Yay burcuyum ve burcumun tüm özelliklerini taşıyorum. Eğlenceliyim, seyahati, yeni yerler keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı severim. Farklı olan her şeye ilgi duyarım. Sanırım oldukça yenilikçiyim. Hayatım değişiklikler ve sürprizlerle doludur ayrıca disiplini severim. Yönetici vasfım oldukça yüksek o yüzden yönetilmekten ve emir almaktan hiç hoşlanmam.

Evlenmeden önce oldukça yoğun bir iş tempom vardı, evlilik sonrası hayatımı sağlıklı, huzurlu yaşama ve yogaya adadım.

Anne ve Bebek Gelişimi üzerine eğitimler aldım. Bunun üzerine uzun süredir de Klasik Yoga’nın içindeyken Çocuk Yogası’na ilgi duydum ve bilgilerimi, tecrübelerimi harmanladım.

YOGA BİR DİN DEĞİLDİR

-Yoga nedir? İlk ne zaman ortaya çıkmıştır?

Bir olmak, bütün olmak anlamına geliyor. Vücut, zihin, ruhsal, iyilik ve bütünlük hali…

Yoga, bir din değildir!!

Milattan yaklaşık 2000 yıl önce İndus (Kuzey Hindistan şu an Pakistan sınırları içerisinde) havzasında gelişmiş bir topluluk yaşamaktaymış. Yoga çalışmalarına ait,yoga pozlarının kazındığı taş tablet gibi belirtilere rastlanmış diye biliniyor.

-Spor yapmakla yoga arasındaki farklar nelerdir?

Yogayı sporla destekliyoruz.

Spor yarışmalı etkinliktir. Yogada yarışma yoktur.

Spor rekabete dayalıdır. Yoga rekabet amacı gütmez.

Sporun katı kuralları vardır. Yoganın esnek kuralları vardır.

Sporda sakatlanma riski yüksektir. Yoga da sakatlanma riski düşüktür.

Mesela; spor stres içerir, yorgunluk vardır, tam temas vardır, takım çalışması ve yüksek enerji gerektirir. Yogada ise mükemmellik yoktur, dinlenme içerir, yenilenme vardır, kişisel alan vardır, kendine yönelik ve dengeli enerji gerektirir.

GÜNDEMDE ÇOCUK YOGASI

-Klasik Yoga’nın dışında artık Çocuk Yogası da gündemde. Günümüz çocuklarını yeni bir şeye ikna etmek oldukça zor. Bu bağlamda çocukları zorlamadan yoga için nasıl ikna edebiliriz?

Öncelikle anneleri bu konuda bilgilendirmek gerek, çünkü biz anneler çocukların kendisine zaman ayırmasına pek fırsat vermiyoruz. Anneler, çocukların tüm zamanlarını, okul kursları, müzik kursları ya da herhangi bir spor dalına yönlendirerek dolduruyorlar. Aslında çocukların kişisel haklarına da saldırılmış oluyor. Daha sonra neden benim çocuğum hırçın, mutsuz ve uyumsuz diye söylenerek çareyi pedagoglarda arıyorlar. Çocuklara sormadan onların adına kararlar alarak, annelik görevlerini en iyi şekilde yaptıklarını sanıyorlar. Ama sonuçtan kendileri de memnun kalmıyor.

Yoga hakkında anneler bilinçlenirse ben inanıyorum ki çocuklarda bu eğlenceli aktivite içinde olmak isteyeceklerdir.

Çünkü dans ederek, şarkı söyleyerek, hayvan taklitleri ve sesleri çıkartarak çok eğlenecekler. Kimsenin onları seyretmediğini (ayaklar bile çıplak) düşünerek, ders yok, sınav yok, not yok gayet rahat ve özgür olduklarını görerek yogayı tercih edeceklerini düşünüyorum.

HUZURLU VE MUTLU ÇOCUK

-Çocuk Yogasının amaçları nelerdir?

Öncelikle huzurlu ve mutlu çocuk diyoruz.

Güç, esneklik ve denge sağlar, konsantrasyon, odaklanma, dikkat sağlar.

İçsel kuvvet, BEDENSEL FARKINDALIK bunun altını önemle çiziyorum, özgüven, kendine saygı ve günümüz şartlarında stresli bir anne baba olarak çocuklarda gevşeme, bedensel kontrol sağlamak.

Ayrıca kazanımları, rekabetsiz ortamda bulunmak, kaliteli dinlenme ve öğrenme, sabır, enerjiyi doğru yönlendirebilme ve dengeleme.

-Çocuk yogasının özellikle okul hayatına etkileri nelerdir?

Dikkat süresinde artma, problem çözme becerisi, kaliteli dinleme ve öğrenme, sınav kaygısında azalma, güçlü ifade yeteneği, yaratıcılık ve güçlü bir hayal gücü.

-Çocuklarda ve yetişkinlerde yoga eğitiminin devamlılık süresi ne kadardır?

Süre kısıtlaması yoktur. Yogayı eğitim olarak algılamıyorum açıkçası, enerjisi yüksek dengedir yoga.

Zaten 4-6 yaş çocuklarda haftada bir 35 dakika, 6-10 yaş arası çocuklar içinde haftada iki kere 50 dakika yeterli oluyor.

Hayat boyunca yapılabilir, yaş sınırı yoktur, herkesin kendi yolculuğudur.

-Yogada ‘Mudra’ nedir?

Om mudra bütünlüğü, enerjinin bedende dolaşmasını ve içe dönmeyi temsil eder.

CİDDİ RAHATSIZLIKLAR İÇİN DE YOGA UYGUN MUDUR?

-Kanser, kalp gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar için yoga uygun mudur?

Öncelikle Allah herkese sağlıklı yaşam versin, tüm hastalara da şifalar diliyorum.

Yoganın ruh sağlığına olumlu etkisi olduğunu çok iyi biliyorum.

Bu konuyla ilgili araştırma yapmıştım ve araştırmama göre sorunuzu yanıtlayacağım.

MD Anderson Kanser Merkezi tarafından yapılan bir çalışma sonucu, 6 haftalık bir süre boyunca deneme yoga derslerine iki kere katılan hastaların radyasyon tedavisi süresince daha az yorgunluk yaşadığını göstermiş. Hastalarda kemoterapinin yan etkilerinin daha düşük bir düzeyde olduğu gözlemlenmiş. Tabii bu hastalar kanser tipine, evresine ve yoga terapisine katılmaya başladığı noktaya bağlı farklı düzeylerde iyileşme deneyimlenmiştir.

Uygunsuz yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları ve olumsuz düşünce kalıpları, kalp hastalıklarının tetiklenmesinde önemli rol oynuyor. Düşüncelerimiz, duygularımız ve hislerimiz, vücudumuzu ve zihnimizi etkiliyor. Doğal olarak olumsuz duygular, bütün vücutta kimyasal süreçler başlatıyor.

Yogada doğru duruş, doğru nefes ve derin gevşeme teknikleri sayesinde zihinsel olarak rahatlamak, endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor ve bu hormon damar tıkanıklığını engelliyor. (Uzmanımızın ciddi rahatsızlıklar üzerine uyguladığı bir yoga eğitimi yoktur, sadece bu konuyla ilgili araştırmalarını bizimle paylaşmıştır.)

-Vücudunda kireçlenme olanlar ne kadar sürede esneklik kazanır?

Haftada iki gün yapılırsa ve 8 hafta devam edilirse bu oran %20 olumlu sonuç vermektedir.

Bu yüzden çocuk yaşta yoga eğitimine başlamaktan yanayız ki bu tür rahatsızlıkların önüne geçilebilsin.

-Peki engelli bireyler için de yoga eğitimi verilebiliyor mu?

Evet tabii ki zihinsel engelliler için de yoga ve meditasyon çok uygun. Hatta bir çok ilimizde Spor Bakanlığı tarafından hizmet verildiğini  biliyorum.

-Her yaş kesim için soruyorum: Yogadan ne kadar süre önce yemek yemeliyiz?

Alkol vb. maddeler alınmamalı, çokça yemek yememeli ama mideniz kazınacak kadar da aç olunmamalıdır. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız   yogaya öyle gelmelisiniz.

-Son olarak yogadan hayatımız için ne beklemeliyiz?

Kısaca, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam…

Son zamanlarda hayatı yaşamak gerçekten zorlaştı. Hiçbir şeye yetişemez olduk. Gelecek kaygısıyla yaşamaktan anı yakalayamıyoruz. Uzmanımız Zehra SAKA’nın verdiği bilgiler ışığında yoga ile hayatı, kendimize kolaylaştırmalıyız. Kendisine verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. ‘Ağaç Yaş İken Eğilir’ diyoruz ve tüm çocukları yoğa eğitimi almaya davet ediyoruz.

Funda ALTINAĞAÇ

Maya Child YOGAlin

 

    Leave a Reply