Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Kitap

Köpekler Bale Yapmaz

22 Mayıs 2013

Köpekler Bale Yapmaz, 

yazarı Anna Kemp, yayınevi ise Pearson. 32 sayfalı, harika çizimlerle süslü ama bunlardan daha önemlisi anlattıkları? İlk okumada çok basit bir hikaye gibi geliyor ama ikinci okumada yazarın ne yapmak istediği kafanıza dank ediveriyor. Aslında çocuklar kadar, bunu onlara okuyacak anne babalara da önemli bir mesaj var kitapta. Bir köpek sadece köpektir ve ondan beklenenleri yapmak zorundadır, değil mi? Peki ya bale yapmak isterse? Hemen itiraz sesleri yükselir. Köpeğe ait olduğu yer, yapabileceklerinin sınırı hatırlatılır. Gerçekte de sıradışı bir fikre sahip olan birine ilk tepkimiz bu olmaz mı? Yani itiraz edip, hevesini kırmak!

İşte bu sevimli kitap bu gerçeğe çekiyor dikkatimizi. Rüya için zaten bir köpeğin bale yapması çok doğal. O, neden diğerlerinin buna şaşırdığını anlamaya çalışıyor ben okudukça. Böylece ikimizin bakış açısındaki fark ortaya çıkıveriyor. O yetişkinler dünyasını tanırken, ben de çocuk bakış açısını hatırlıyorum. Kitap bitince, birbirimizin yüzüne bakıyoruz. İkimiz de kitaptan önceki kişiler değiliz ve bunun farkındayız. Gülüşüyoruz, sonra bir daha okuyoruz. Köpekler Bale Yapmaz, iyi bir okul öncesi kitap.

Pirinç Lapası ve Küçük Ejderha

, Feridun Oral, YKY yayınları. Kızım ona okumaya başladığımdan beri Feridun Oral?ın çizimlerine bayılıyor. Tabii ben de? Kırmızı Kanatlı Baykuş?tan sonra favorimiz bu kitap. Her gün aynı yemeği yemekten bıkan ve kendi yemek zevkini keşfetmek üzere, ormana doğru yola koyulan küçük ejderhanın öyküsü. hem hayvanları ve neler sevdikleri keşfettiren hem de çocuğun bakış açısıyla dostluğa bakmamızı sağlayan derin bir öykü.
Annelere de küçük ipuçları veriyor aslında. Biraz da yaşı daha ileri olan çocukları düşünelim değil mi? Ben çocuk kitaplarını kendi için de okuyanlardanım. Yetişkinlerin dünyası bana dar gelince ya çocuk edebiyatına ya da fantazyaya sığınırım çünkü. İşte böyle zamanlarda okuduğum bir seri var.
Günışığı Kitaplığından, Çıtır Çıtır Felsefe dizisi. Brigitte Labbé ve Michel Puech?in birlikte kaleme aldığı serinin Türkçe yayın editörü, Müren Beykan. Seri, yaşamı ve dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara yardımcı olacak temel sorularla kurgulamış kitaplardan oluşuyor. Ben, kızım büyüdüğünde soracağını düşündüğüm sorulara hazırlık olması açısından da seriyi yanı başımda tutuyorum doğrusu.
Şu an için favorim, Gerçekten ve Yalancıktan, Güzellik ve Çirkinlik, bir de Ben ve başkaları. İster kendiniz için, ister çocuğunuz için okuyun!

Gülşah ELİKBANK

    Leave a Reply