Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Sağlık

Kızıl Hastalığı Hakkında Merak Edilenler..

14 Ocak 2014

Günlerden cuma..

Nisa sabah kaşıntı ve döküntü ile uyandı, alerji sanıp hemen doktora götürdüm ama KIZIL olduğunu öğrendim..
Anaokulunda su çiçeği çıkarmıştı, kızılda çok eskilerden duyduğum bir hastalıktı, tam bir bilgim yoktu.
Antibiyotik ve diğer ilaçlarını da alıp eve geldik.

Doktor bir hafta da okul için rapor verdi.
Nisa’da ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtiler yoktu. İnternetten hastalıkla ilgili bilgiler edinmek istedim, ama okudukça kafam daha bir karıştı.

Çünkü hastalığın başlıca belirtisine yukarıda saydıklarımı gösteriyorlardı. Nisa’da sadece döküntü ve kaşıntı vardı.. En iyisi doğru bilgileri edinmek dedim ve sosyal medyadan takip ettiğim, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı sevgili Başak Namdar Çelikkan ile konu ile alakalı röportaj gerçekleştirdim.

Öncelikle zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum ve ilk soruma geçiyorum. Kızıl korkulacak bir hastalık mıdır?

Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kızıl korkulacak bir hastalık değildir. A grubu beta hemolitik streptekok denilen bakterinin ürettiği toksinler ile oluşan bir hastalıktır. Uygun tedavi ile kolayca tedavi edilebilir.

– Kaç yaşlarındaki çocuklarda olur? Büyüklerde geçirir mi bu hastalığı?

Her yaşta görülebileceği söylenmekle beraber en sık 5-12 yaş arası görülür. Erişkinlerde o yaşa kadar genelde toksine karşı antikor geliştiği için görülmez.

– Başlıca belirtileri nelerdir?

Hastalık öncelikle solunum yolu ile bulaşır. Aynı bardağı veya kaşığı kullanmakla bile bulaşabilir. Kuluçka süresi 1-7 gündür. Genellikle hastalık ateş (39-40oC) ve boğaz ağrısı ile başlar. Bazen üşüme, kusma, karın ağrısı da eşlik edebilir. Bu belirtilerden 12-24 saat sonra döküntü başlar. Döküntü önce yüz ve boyundan başlayıp kısa süre içinde tüm vücuda ( el içi ev ayak tabanı hariç) yayılır. Kırmızı , toplu iğne başı büyüklüğündeki kabarık döküntüler cilde zımpara kağıdı hissi verir. Döküntüler basmakla solar. Dil önce beyaz görünümde olup, hastalık ilerledikçe kırmızı lekeler ile kaplanır. Hastalık için tipik olan çilek dili görünümü alır.
Çocuk son derece bitkin ve iştahsızdır. Döküntüler 5-7 gün içinde pullanarak soyulmaya başlar. Soyulma 6 haftaya kadar sürebilir. Bu arada boyundaki bezeler ve bademcikler şişebilir.

– Nisa’da sadece döküntü ve kaşıntı oldu, bu şekilde de geçirebiliniyor demek?

Kızıl hastalığında genellikle kaşıntı beklenmez ama olabilir.

– Okuduğum bazı makalelerde, kızıl hastalığı sadece ateş, öksürük ve boğaz ağrısı olarak da geçirilirmiş, döküntü ve kaşıntı olmadan. Peki bunu normal bir grip enfeksiyonundan nasıl ayırt edebiliriz? Bunu soruyorum çünkü bu hastalığın tek tedavi yolu antibiyotik ve bizler her hastalıkta antibiyotik vermek istemiyoruz. Eğer çocuk grip değil de kızıl geçiriyorsa antibiyotik almadığı için başka sorunlara yol açabilecek. Farkı nasıl anlarız? 

Farkı çocuk doktorunuzun yapması en sağlıklı yoldur. Ayrıntılı fizik muayene ve yapılan laboratuar testleri ile kolaylıkla tanı konulur.

– Döküntüler ilk başta kırmızı, neredeyse vücüdu kaplayacak şekilde oluyor, sonra da soyulmaya başlıyor bu döküntüler..Soyulma evresine hastalığın kaçıncı gününden itibaren geçiyor, bu şekilde iyileşmeye başlamış mı oluyor?

Döküntüden 5-7 gün sonra pullanarak soyulma başlar. Bulaştırıcılık belirtilerden 1 gün sonra başlar. Uygun tedavi ile 24 saat sonra sona erer.

– Ateş varsa eğer ateş düşürücü veriliyor, ateşin düşme zamanı ortalama nedir?

Tedavi başlangıcından sonraki 12-24 saatte ateş düşer.

– Yine okuduğum bazı makalelerde, hastanın devamlı istirahat etmesi gerektiği, odasından çıkmaması, özel eşyalarının ayrı olması ve mümkünse bakan kişinin kızıl geçirmiş biri olması gerektiği yazıyordu.Bulaşıcı bir hastalık olduğunu biliyoruz ama Nisa’da diğer belirtiler olmadığından hiç yatmadı , bu kadar dikkat etmek gerekiyor mu yoksa sadece ateş ve diğer tüm belirtilerin görüldüğü hastalar için mi geçerli?

Kızıl solunum yolu ile bulaşır. Ayrıca aynı kaşık, bardak kullanmak ile de bulaşabilir. Uygun tedaviye kadar bulaş devam ettiği için izole etmek önemli diye düşünüyorum.
Birden fazla kez geçirmek mümkün ama nadirdir.

– Tedavisi antibiyotik, varsa ateşi, ateş düşürücü..Onun dışında kaşıntısı için de ilaç verildi bize.. Ama su çiçeğinde olduğu gibi kaşınan yerin rahatlaması için losyon verilmiyor değil mi?

Losyonda verilebilir Özellikle parfüm içermeyenler. Bir sakıncası yok, su çiceğinde losyonu bulaştırıcılığı önlemek için lezyonların üzerine süreriz ama kızılda bunun önemi yok.

– İlaçlar dışında önerebileceğiniz beslenme şekli var mıdır? 

Bol sıvı tüketimi önemli. Ilık çaylar, çorbalar ve bazen de soğuk içeceklerde iyi gelebiliyor.

– Hastalık süresince banyo yasak deniyor, kaçıncı gününde banyo yapabiliyor?

Hayır, aksine banyo öneriyorum. Banyo hem rahatlatıyor hem de kızarıklık ve hassasiyeti azaltıyor.

Kızıl geçiren kişinin, tekrar geçirme olasığı da varmış ama her defasında belirtileri farklı olurmuş, kızıl hastalığının

çeşitleri mi var?

Kızılın çeşitleri yok, ama semptomlar ve belirtiler farklı olabilir. Tekrarlama ihtimali olmak ile beraber bu çok nadirdir. 10 yaşın üzerinde %80 antikor oluştuğu için görülme riskide çok ciddi azalıyor.

– Hastalık tedavi edilmezse ya da geç tedaviye başlanırsa bazı sıkıntılara yol açıyor, neler olduğunu ve sebebini açıklar mısınız?

Kızıl uygun ve doğru tedavi edildiğinde sorunsuz kısa sürede iyileşir. Tedaviye zamanında başlanılmaması durumunda bakterinin ürettiği toksinlere bağlı olarak böbrek dokusu iltihabı, eklem iltihabı ve kalp kası / kapakçıklarının iltihabı ( akut romatizmal ateş) gibi çok ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

– Hastalık süresince, hastalığı bilenler bana hep “Dikkat et” dedi. Tedavisi sürüyor, evden de çıkmıyoruz kontrolleri dışında, dikkat edilmesi gereken başka konular nedir?

Bulaşıcılık dönemi boyunca evde kalınması ve diğer ev sakinlerinden çamaşır, bardak , tabak vs ayrılması önemlidir. Temas sonrası sabunla ellerin yıkanmasını şiddetle öneriyorum. Uygun tedavi, hafif, sulu gıdalar tüketilmesi, kaşıntı var ise antihistaminik ilaçlar, losyonlar kullanılması ve banyo yapılması tercih edilmelidir.

– Tedavi olsa da bu sıkıntıları yaşama durumu olabilir mi?

Uygun antibiyotik ile tedavi edilebilen ve kısa sürede iyileşebilen bir hastalıktır.

– Kızıldan korunmanın yolları nelerdir? Öncesinde annelere neler tavsiye edersiniz?

Etken bakteri olup öncelikle solunum yolu ile bulaştığı içinde kapalı ortamlarda bulunmamalarını ve alışveriş merkezlerine tenha saatlerde gidilmesini öneriyorum.

– Son olarak Beta virüsü sebepse bu hastalığa aşısı var mı? 

Hayır, etkin bir aşı tedavisi yoktur.

doktorbasakmandarcelikkan

 • Reply
  ÖZLEM
  26 Aralık 2017 at 06:16

  Bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için tşk ederim bilinçle ndim sayenizde oğlumdada aynı rahatsızlık var

  • Reply
   sevda
   21 Ocak 2018 at 19:41

   Özlem hanım merhaba;
   Faydalanmış olmanız bizi sevindirdi. Biz de bu güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Sevgiler

 • Reply
  Şerife
  31 Ocak 2018 at 22:01

  Merhaba benim oğlum sürekli kızıl oluyor senede 4 yada 5 deyim süt içtikden sonra olduğunu düşünüyorum doktora gittiğimiz de antibiyotik başlıyoruz geçiyor ama çok fazla geçirdiği için başka bir şey olmasından korkuyorum ne yapabilirim tekrarlamaması için.

  • Reply
   AnneCee
   7 Haziran 2018 at 20:29

   Merhaba Şerife Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Sorduğunuz soru ile ilgili en sağlıklı cevabı doktorunuz verebilir. Teşekkürler

 • Reply
  Bahar
  21 Mayıs 2018 at 17:40

  Çok teşekürler

 • Reply
  Esra
  8 Ekim 2018 at 22:13

  Merhabalar kızim altı bucuk yaşında kizıl geciriyoruz ve 9 gun oldu hala soyuluyoruz fakat balgamlı oksuruk ve burun akıntısı basladı.muhtemelen okuldan kaptık 1.sınıfa gidiyoruz.normalmidir balgamlı olsuruk ve burun akıntısı.bu arada hafif ateşle atlattık.

Leave a Reply