Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

AnneCee

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

12 Kasım 2012

Çocuk ve Gençlik Sanat

Çocuklara ve gençlere yönelik güncel sanat etkinliklerini kapsayan 2. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin resmi açılışı, 9 Kasım Cuma günü Akatlar Mustafa Kemal Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti.

İlki İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen “İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali”nin ikincisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle düzenleniyor.

Bienal kapsamındaki etkinlikler, İstanbul’da 39 ilçenin özel ve kamu okullarında öğrenim gören öğrenciler ile Anadolu’nun 25 İlinden katılan çocuklarla, 9 Kasım-23 Kasım 2012 tarihlerinde, Kadıköy Meydanı, Şehir Hatları Vapurları, Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi, Kadıköy Merkez Sanat Galerisi ve Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Çocuk ve Gençlik Sanat

  1. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali; Plastik Sanatlar disiplinlerinin çağdaş sanat uygulama ve düzenlemeleriyle, panel, sanatçı sunumu, performans, video gösterimi, enstalasyon, atölye çalışmaları ve birçok farklı müzik grubunun yer alacağı sahne performanslarından oluşuyor.
  2. 1500 adet öğrenci, öğretmen etkinliğine ve yaklaşık 5000 öğrencinin bireysel çalışmalarına ev sahipliği yapmayı amaçlayan projede çocuk ve gençlere kendilerini ifade etme fırsatı sunarken, aynı zamanda onlara sanat ve eğitim kariyerlerinde anlamlı bir basamak imkânı sunuyor.

Çok sayıda davetlinin katıldığı resmi açılışta konuşma yapan bienal direktörü Gazi Selçuk; “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle Türkiye’de ilk kez düzenlediğimiz bienalin, bu sene 2. sini gerçekleştirmekten, yüzlerce çocuk ve gence yeteneklerini sergileme fırsatı sağlamaktan dolayı çok mutluyuz.

Çocuk ve Gençlik Sanat

Sanırım dünyanın farklı bir ülkesinde sponsor olmadan gerçekleşen bu denli büyük bir organizasyon daha yoktur. Tüm ihtiyaçları işbirliği yaptığımız ve destekçi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirdik. Öncelikle bienalin başından sonuna kadar bize destek olan, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Küratörler adına söz alan Maria Sezer; ise “Bu senenin “Düş Çocuk Gerçek Çocuk” teması, katılımcılar tarafından ciddi ve çok yönlü bir şekilde araştırıldı. Bu kadar genç nüfusu olan Türkiye?de hayal gücünü çalıştıran ne kadar çok insan olursa, gelecekten o kadar umutlu olabiliriz, çünkü düş, gerçek hayatımıza her zaman derin değişimlere yol açar.

Bu doğrultudan yola çıkarak ve ilk bienalden edinilen deneyimleri de göz önünde bulundurarak, çocuklarımızın keyifle ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri bir konsept ortaya çıkarmaya çalıştık.” dedi.

Web Site

İLETİŞİM:
Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi
No.12 Kat 3 Tophane/İSTANBUL
TEL:0(850) 226 90 80/0505 925 81 04

 

    Leave a Reply