Bizi Takip Edin

Öne Çıkanlar Sizin Hikayeniz

İçimdeki Yaz

13 Ekim 2019

EYVAH! ANNE OLUYORUM!

Başlıktaki ‘eyvah’ ifadesi sizi korkutmasın! Zannederim; her kadının, hamile olduğunu öğrendiği anda, yaşadığı dört mevsimin bir yansıması bu ifade…

Evde ayaklarını uzatıp dizi keyfi yaptığın, istediğin saate kadar dışarıda olabildiğin, ‘aman bugün uğraşmayalım, pizza söyleyelim’ yaşantısından ‘çocuğun yemeğine avakado koyalım, bak iyi geliyormuş’ boyutuna geçiş yapacağını idrak ettiğin sürce ‘hamilelik’ deniyormuş.

İçimdeki can henüz 4 aylık fakat ben sosyal medyadan beğendiğim okulları takip etmeye başlayınca, keskin bir şekilde durmam gerektiğini fark ettim.

E herkesin bu konuyla ilgili bir yorumu var. Ben şaşırmayayım da kim şaşırsın? Henüz cevabını bilmeme imkan olmayan aklımdaki onlarca soruya ‘Siz şöyle bir kenara geçin, ihtiyaç anında hepinizle tek tek ilgileneceğim.’ dedikten sonra gördüğüm o dört boyutlu ultrason fotoğrafı bana düşündüğüm her şeyi unutturdu.

Bir gün önce hangi okulda okutmalı, mutlaka bir enstrüman çalsın, dur bir bütçesine bakayım (ve onlarcası)derken, o an dünya durdu. Ne düşündüm biliyor musunuz; ‘O’nu sevgiyle büyütürsem, kendi yolunu en güzel şekilde bulur.’ Çünkü ben ne kadar plan yaparsan yapayım, zaten yaşayacaklarıma göre davranışlar sergileyeceğim.

Birden sonbahar bitti, içime yaz geliverdi. Sakinleştim, nasıl mutlu olacaksa onu yaşasın dedim içimden. Zaten hayat bu değil mi? Hepimizin yolunu bulma süreci…

Bütün ‘eyvah’ları çöpe atıp, ‘ne gerekiyor ise onu yaşayacağız’lar içimi açtı ve ömür boyu devam edecek bu deneyim sürecine koşulsuz, şartsız kucak açtım.

Sevgili yol arkadaşlarım;

  • Hamilelik veya annelik bir sektör değil.
  • %100 doğruları da olamaz.
  • Sosyal medyanın mükemmel anne fotoğrafları da gerçek değil.
  • Biliyorum ki her şeyi yaşayarak öğreneceğiz.
  • Hata da yapacağız, mutlu da olacağız…  Fakat en çok mutlu olacağız. Çünkü biz kadınlar bir canlıyı dünyaya getirecek kadar kutsalız…

#tazeanne Tuğçe Suyabatmaz

    Leave a Reply