Bizi Takip Edin

Söyleşiler

Güneşe Doğru..

2 Temmuz 2013

? Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eylül de 59 yaşıma gireceğim. 3 çocuk annesiyim. Birde dünyalar güzeli, 1.5 yaşında torunum var. Ancak manevi kızlarımın sayısını ben de unuttum. 15 yıl bankacılık görevimden sonra özel sektörlerde muhasebe müdürlükleri ve belediye başkan danışmanlıkları yaptım. Emekliyim.
Ülkemde ilklere imza atmak kısmet oldu bana. 85 yılında kadın hareketi içinde yerimi aldım. Sol kadın hareketinden gelmekteyim. 1989 da ilk kez, ?Kadın Kültür Evi? oluşumunu gerçekleştirerek, 1990 da, gene ilk kez Bakırköy Belediyesi bünyesinde, kadın hakları danışmanı olarak görev yaptım. Bu görev süreci içinde, ülkemin ilk Kadın Sığınma Evinin açılışını gerçekleştirdim.
Çalışmalarıma kitap yazarak devam ettim. 2006 da kuruluşunu gerçekleştirdiğim, Genç Kız Sığınma Evi derneğimizin çalışmalarını anlattığım, ?Onlar Güneşin Kızları? adlı kitabım, 4. Kitabımdır. Haziran 2012 yılında yayımlandı. Halen dernek çalışmalarım devam etmektedir.
Kitabı satın almak isteyenler buradan ulaşabilirler.

? Derneğin kuruluş amacını anlatır mısınız? 

Aile içi şiddet sadece evlilik içinde ve erkeğin eşine uyguladığı bir zorbalık olarak görülmekteydi. Oysa o evde yaşayan çocuklarda bu durumdan etkilenmektedir. Biz dedik ki, ?Reşit olan ergen çocuk, bu duruma katlanmak zorunda değildir.?
Ensest ilişki ülkemizde çok yaygın ve çocuk gelinler dramı var. En vahimi ise, yetiştirme yurtlarında eğitimi sürmeyen çocuklarımıza 18 yaşına kadar bakılmaktadır. Daha sonra ilişkileri yurtlarla kesilmektedir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü 2006 da derneğimizi kurduk.

? Derneği kurmak nereden geldi aklınıza? 

2005 yılında sokak çocuklarıyla çalışma yapıyordum. Erkek kılığında gezen kız çocuklarına tanık oldum. Ve yurttan ilişkisi kesilmiş, sokakta yaşamak zorunda kalan kızlarımızı tanıdım. Gazete haberlerinde, ailesi tarafından şiddet yaşayan 18 yaşında ki kızların dönemin bakanı tarafından, kadın sığınma evlerine hatta huzur evlerine yerleştirildiğini okudum.
Genç Kız Sığınma Evleri, tüm gelişmiş ülkelerde yıllardır varlığını sürdürmektedir.
Baba evinde ailesinden şiddet/cinsel taciz yaşayan bir kızın yeri, yaşıtlarının olduğu, genç kız evleridir. Çünkü daha yaşamının çok başındadırlar. Okuyabilir, meslek edinebilirlerdi. Bu nedenle de 2006 da derneğimiz kurulmuş oldu.

? Kimler başvurabiliyor? 

Öncelikle reşit olması gerekiyor. Baba evinde şiddet/ cinsel tacizi yaşayanlar. Yetiştirme yurtlarından ilişkisi kesilenler. Zorla istemi dışı evlendirilmek istenilenler. Okumak isteyip de okutulmayanlar, bize gelebilir.

? Sığınma Evlerine Güneş adı veriyorsunuz. Özel bir anlamı var mı? 

Bu ismi kızlar kendileri bulmuştu. Güneş; sıcaktır. Güneş, yaşama katar. Güneşte anne sıcaklığı vardır. Isıtır. Onlar, kendilerini, ?Güneşin Kızları? olarak tanımlıyor.

? Şimdiye kadar kaç adet açıldı..Hedefiniz nedir?

Ne yazık ki 2006 yılından beri hala tek ve ilkiz. Tabii ki birincil hedefimiz, tıpkı kadın sığınma evleri gibi, belediyeler ve bakanlık tarafından tanınarak, sayılarının çoğalmasıdır. Ancak varlığımız yürütülen devlet politikasına pek denk düşmemektedir. Biliyorsunuz, kadın bakanlığı yerine aile bakanlığına yerini bırakmıştır. Ve şimdiye kadar tanık olduğumuz birçok sokak kadın cinayetleri hep boşanmak isteyen kadınlara yönelik gerçekleşmiştir. Yani korunan kadın değil aile olmaktadır.

? Güneş?te kalmanın şartları nelerdir? Belli bir süresi var mı?

Tüzüğümüzde 3 ay olarak belirlemiştik. Ancak pratik içinde bazı durumlarda bu sürenin yetersiz olduğunu gördük. O nedenle de okuyorlarsa, okulları bitene kadar güneş evde kalabiliyorlar.

? Bu süre geçince kızlarımız ayrılıyor, daha sonra
?

Daha sonrada bağımız kopmuyor. İstedikleri süre içinde takipçileri oluyoruz. Bazen bu ayrılış, kendi istekleriyle de olabiliyor. Ya da evin kurallarına uyulmadığı için, yönetim tarafından da ilişkileri kesilebiliniyor.

? Derneğe üye kabul ediyor musunuz? Ediyorsanız şartlar nelerdir?

Dernek internet sitemizde(www.genckizsiginmaevi.org) üyelik formu var. Dileyen onu doldurup bize gönderebilir. Ya da derneğimize gelip, burada da üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir. İlk üyelik için, bir kerelik 75.00 tl alıyoruz. Ve yıllık 50.00 tl aidatımız var.

? Çalışmalarınızı yürütebilmek ve kızlarımıza yardımcı olabilmek için gerekli olan ihtiyaçları nasıl karşılıyorsunuz? 

Gönüllü ve üyelerimiz tarafından bu ihtiyaçlar sağlanmaktadır. Gerek duydukça, internet sitemizden ve sosyal medya yoluyla bu ihtiyaçlarımızı duyuruyoruz.

? Derneğe destek olmak isteyenlerden beklentileriniz nelerdir? 

Öncelikle bizim bu yaptığımız çalışmaya inanmaları ve gönül vermeleri gerekmektedir. Asla acıma duygusu öne geçmemeli. Bunun bir insanlık görevi olduğunu unutmadan, diledikleri desteği verebilirler.

? Nasıl ulaşabilirler size? 
Bize istedikleri zaman ve çalışmalarımızı takip etmek istediklerinde, internet sitemizden ulaşabilirler. Tüm iletişim adres ve telefonlarımız sitemizde var.

Güneş evimiz, sadece kızlarımıza barınma hizmeti vermeyi amaçlamaz. Onların kendi ayakları üzerinde durabileceği, kendi yaşamsal kararlarını gene kendileri alabileceği yaşamlarında, maddi ve manevi koşulları oluşturmayı amaçlar. Meslek edindirme, iş yaşamına katılım, eğitimini tamamlama gibi.

Ve en önemlisi Atamızın emaneti olan Cumhuriyet e sahip çıkma bilinciyle, yarının aydın, çağdaş anneleri ve iş kadınları olabilmeleri için destek verir.
Teşekkür ederim.

www.genckizsiginmaevi.org
0535 662 89 36
0216 474 52 61

genckizsiginmaevi                     genckizsiginmaevi2

    Leave a Reply