Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Kitap Öne Çıkanlar

Gökyüzünden Gelen Gri Tüy (Çocuk Kitabı)

30 Mart 2021
gökyüzünden gelen gri tüy

Gündelik hayatın koşturmacasında bizden beklenen sorumlulukları yetiştirme telaşı içinde oluruz oğu zaman. Atılması gereken mailler, tezgâhta bekleyen işler, yetişilmesi gereken otobüsler… O kadar acelemiz vardır ki bir selam vermek ya da gülümseyebilmek en vakit alan şey gibi görünebilir.

Bütün bu yapılması gerekenler listesi içerisinde kaybolup giden “an” ların farkında olamayız. Durabildiğimiz nadir zamanlarda ekranların renkli dünyasına kapılıp gidebilir ya da arka planda hala zihnimizde yapılması gerekenler listesini çalışıyor oluyoruz. Etrafımızda koşuşturan çocukların oyunlarındaki hayal dünyasının zenginliğini, gökyüzünde kanat çırpan renklerin sonsuzluğunun tadını alamadan…

Dicle Keskinoğlu, “Gökyüzünden Gelen Gri Tüy” adlı hikâyesinde; hayatımızda kaybolup giden “an” ların farkındalığını bir tüyün yolculuğu ile aktarıyor bizlere. Aynı zaman diliminde, birbirinden bağımsız hayatlarda, gözden kaçırdıklarımızın ve duyguların hikâyesi..

Yolculukta her canlıya, her duyguya tanıklık etmemizi sağlayacak, herkesin kendinden bir şeyler bulacağı anların zamanı. Gökyüzünde uçuşan gri tüy; zamanla yorgun düşen babaannenin sandıklara sakladığı gülücüklerinin çıkmasını sağlar önce. Ardından devam eder yolculuğuna ve bu kez durağı bir hayvan barınağıdır. Canı sıkılan yavru köpeğin yeni evinin kapılarını aralar gri tüy. “An” lara tanıklık eden hayatlarda duyguların görünür kılınmasına, harekete geçilmesine vesile olur. “Yetişkinlerin çok meşgul olduğu, varmaya çalıştıkları yere bir türlü yetişemedikleri her sıradan günde, rüzgar tüyü tatlı tatlı uçururdu. Kafasını kaldırıp gökyüzüne bakan kimileri gri bir tüy gördüğünü söyler, kimileri de kafalarını başka yöne çevirirdi. Ne de olsa görmeyi bilenler için, etrafta uçuşan küçük tesadüflere her zaman ihtiyaç vardı. ”Yapılması gerekenler listesi içerisinde rafa kaldırdığımız duygularımızın tozunu alıp kucaklamanın tam zamanı belki de, evde kalmak durumunda olduğumuz şu günler.

Psikolog Berna Yiğitbaş

Delal Dalgıç

Kitap; Dicle Keskinoğlu, Gökyüzünden Gelen Gri Tüy,

Yayınevi; İthaki Çocuk Yayınları

    Leave a Reply