Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Gıs Projesi( Aziz Sancar)

30 Mart 2016
Gıs Projesi( Aziz Sancar)

2015 Nobel Kimya ödülünün sahibi Prof. AZİZ SANCAR, her fırsatta kız çocuklarının okula gitmesi gerektiğinin öneminden bahsediyor. Bütün çocuklara bilim alanında eğitim ve öğretim sunulması gerektiğini savunan Aziz Sancar , ‘Girls In Stem’ yani GIS projesiyle 6. Sınıfa giden kız çocuklarını STEM eğitimiyle tanıştırmak istiyor.

Çocuklardaki ‘merak’ duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklı bir sistem olan STEM, matematiği ve fen’i ders olarak değil de edinilen bilgileri hayatında uygulanmasına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış bir projedir.

STEM, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Türkiye’de ki kız öğrencilerin fen ve matematik alanlarında yurt dışındakilerle yapılan karşılaştırmalarda oldukça geride olduğu tespit edilmiştir.

Bu sebeple gerçekleştirilecek projenin amacı, 6. Sınıfa giden kız öğrencilerin bilim ve kültür gibi konularda farkındalık sağlamak,geleceklerinin temellerini atarken STEM eğitimine teşvik etmek ve Türkiye, Güney Kore ve ABD arasında değişim programıyla erken yaşta eğitime kazandırmaktır.

Kamp programları, Türkiye’nin 7 farklı şehrinde düzenlenecek ve 6. Sınıfta okuyan toplam 700 kız çocuğu projeye katılacaktır. Her şehirden kayıt olan ilk 100 kız öğrenci, programa katılma hakkı kazanacaktır.

İstanbul, Zonguldak, Ankara, Uşak, Mersin, Şanlıurfa ve Ardahan’da gerçekleşecek olan programın tarihleri:

Zonguldak:8-9 Nisan

Mersin:15-16 Nisan

Şanlıurfa:22-23 Nisan

Ardahan:29-30 Nisan

Uşak:6-7 Mayıs

Ankara:13-14 Mayıs

İstanbul:20-21 Mayıs

Proje hakkında detaylı bilgi için gisproject.org adresini ziyaret edebilirsiniz

    Leave a Reply