Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Eğitim Öne Çıkanlar

Evde Slime Nasıl Yapılır?

19 Mayıs 2019

Son zamanlarda çocukların sevdiği oyunlar arasında bulunan Slimeler, içinde boraks maddesi varsa, cilde zarar vermektedir.Çocukların daha güvenilir oynayabilmeleri için, evde kolaylıkla yapılan, boraksız slime tariflerini  sizler için araştırdık.

Son zamanlarda oyun hamurundan daha çok ilgi çeken Slime nedir?

Çocukların yanı sıra yetişkinlerinde büyük ilgisini çeken Slime İngilizce bir kelimedir ve balçık  anlamındadır.Türkçe karşılığı zıp zıp hamuru olan Slime, ele yapışmayan, rengarenk, akışkan, polimer malzemeden yapılan oyun hamurudur.1920 yılında Hermann Staudinger tarafından bulunan slime,; 1976 yılında, Amerika’lı bir oyuncak şirketi tarafından üretilmeye başlanmıştır. 2000 başlarında ise, bir çizgi film kanalı sayesinde  Türkiye’de satışa başlamıştır.İlk, sosyal medya paylaşımları ile tanınan Slime videoları izlenme rekoru kırmaktadır.İçerisinde su, gıda boyaları, boraks ve tutkal bulunmakta ve bu malzemeler karıştırılıp  renklendirilerek slime yapılmaktadır.

Slime güvenilir bir oyun mu?

 İlk zamanlarda çılgınca ilgi gören Slime için, daha sonra içerisindeki Boraks maddesinin tehlikeli olduğu ve cilde zarar verdiğinden dolayı, dikkatli olunması gerektiği belirtilmekte ve bazı ülkelerde satışı yasaklanmıştır.

Ayrıca renkli ve yumuşak olmalarından dolayı, küçük çocukların ağızlarına atmaları riski olduğundan ebeveynlerin, küçük çocuklarının yanında olması gerekmektedir.

Bu kadar sevilen bu oyunun, Boraks maddesi olmadan güvenle oynanacağı anlaşılmış ve evde de kolayca yapılacağı tarifler oluşturulmuştur. Sizlerde bu tariflerle, çocuklarınızla, evinizde slime yapabilecek ve keyifle oynayabileceksiniz.

Evde yapılan Slime uygulamaları

1. Uygulama Malzemeleri 

Malzemelerin karışacağı derin bir kap, düz tepsi, traş köpüğü, tutkal, lens solüsyonu, isteğe göre sim ve gıda boyası.

Yapılışı

Derin bir kaba tutkal konularak karıştırılır, traş köpüğünü yumuşaklık isteğinize göre eklenerek tekrar karıştırılır.Renklendirmek ve süslemek için isteğe göre gıda boyası ya da sim ekleyebilirsiniz.Son olarak lens solüsyonunu ekleyip karıştırdıktan sonra artık slime oyuna hazır.

2.Uygulama Malzemeleri ( Tutkalsız ve Boraksız Slime)

Derin bir kap, 1 çorba kaşığı yoğurt, 3 yemek kaşığı mısır nişastası ve gıda boyası.

Yapılışı

Kabın içine yoğurdu, istediğiniz renk birkaç damla gıda boyası ile koyup, nişastayı da ekledikten sonra iyice karıştırıyorsunuz ve slime hazır hale geliyor.

3.Uygulama Malzemeleri

Yarım çay bardağı su, şampuan, bir su bardağı sıcak su ve bir çay kaşığı toz detarjan, derin bir kap, düz tepsi, 50 ml sıvı yapıştırıcı ve isteğe göre gıda boyası, sim.

Yapılışı

Kaba sıvı yapıştırıcıyı, yarım çay bardağı suyu ekleyip, jel haline gelene kadar karıştırıyorsunuz.Daha sonra bir tatlı kaşığı şampuanı dökerek tekrar karıştırıyorsunuz.Eğer istiyorsanız gıda boyası ve sim ekleyebilirsiniz.Daha önceden karıştırmış olduğunuz bir bardak sıcak su ve bir çay kaşığı toz deterjanı da karışımın içine yavaşça dökerek kıvamı gelene kadar karıştırıyorsunuz. İstediğiniz kıvama gelince slime oyuna hazır oluyor.

4.Uygulama Malzemeleri (Yaşayan Slime)

2 fincan kadar (240ml) sıvı yağ, 90 gr mısır nişastası, el büyüklüğünde bir strafor köpük.

Yapılışı

Derin bir kabın içinde 90 gr mısır nişastasını 2 fincan sıvı yağla karıştırın. Daha sonra bu karışımı buzdolabına koyun.Bir saat sonra karışım soğuyacak ve katılaşıp ideal kıvama gelecektir.Dolaptan çıkartın ve iyice akışkan hale gelene kadar karıştırın. Karışım ısındıkça akışkanlığı artacaktır.El büyüklüğündeki straforu bir yün kazağa sürtün.Karışımı başka bir kaba dökmeye başlayın.Bunu yaparken de straforu sıvıya akarken yaklaştırın. Slime akarken, strafordan dolayı akışkanlığı gidiyor ve akmayı bırakıyor.Strafor uzaklaşınca tekrar akmaya devam ediyor.

5. Uygulama Malzemeleri ( Yenilebilen Slime)

400ml Yoğun şekerli süt, 1 çorba kaşığı  mısır nişastası, 10-15 damla gıda boyası.

Yapılışı

Isınabilir bir  kaba sütü dökerek kısık ateşte karıştıralım. Süte bir çorba kaşığı mısır nişastası ekleyip, karşım iyice karışana kadar karıştıralım. Dibi tutmaması için sürekli karıştırın.Karışım yoğunlaşınca ateşten indirin, ısınan slime jelatin haline gelecek ve zor karıştırılacaktır.Daha sonra 10-15 damla gıda boyası ekleyin ve soğumaya bırakın.Yenilebilen slime hazır.

6.Uygulama Malzemeleri (Sabun parçacıklarından oluşan)

1 fincan  sabun parçaları, 5 fincan sıcak su, isteğe göre gıda boyaları.

Yapılışı

Bir fincan  rendelenmiş sabun parçaları ile 4 fincan sıcak suyu karıştırın.Sabunlar suda eriyince gıda boyası ekleyin.Karışımı bir saat oda sıcaklığında bekletin.Kabın içindeki karışımı kaşıkla iyice çırpın.Slime köpürse de karıştırmaya devam edin. Akışkan ve yapışkan olana kadar karıştırın. Slime oyuna hazır.

Slime oyununun faydaları nelerdir?

Çocukların çok sevdiği oyun olmasının yanı sıra, yetişkinler de bu oyuncaklardan vazgeçemiyor.Sakinleştirici etkisi bilinen Slimeler, rahatlatıyor ve stres atmaya yarıyor.Ayrıca endişe ve gerginliğin azaldığına dair bilgilerde mevcut.

Yetişkinlerde psikolojik rahatsızlıkları olan kişilere de iyi gelmekte. Ama yetişkinleri en çok ilgilendiren konu, çocukların bir deney niteliğinde bu oyuncaklarla oynaması.

Ayrıca çocukların slime yapım aşamasında,  ebeveynleri ile kaliteli vakit geçirmesi, oyuncakların değerini daha da çok arttırıyor.

Slime yaparken nelere dikkat edilmeli?

– Macunumsu bir kıvam isteniyorsa; 1 çay kaşığı eklediğiniz kontakt lens solüsyonunu damla damla arttırarak karıştırıp, yoğurun.

– Daha yumuşak isteniyorsa; traş köpüğü ekleyin.

– Leke bırakmaması için; açık renkli, çabuk kirlenen giysiler kullanmayın.

– Yapışkan olmasını engellemek için; kontak lens solüsyonundan bir damla daha ekleyin.

– Bir araya gelmeyen slime için; tuz içermeyen kontak lens solüsyonu kullanın.

– Slime oynadıktan sonra elinizi bol sabunla yıkayın.

– Ele yapışmaması için elinizi kremleyin.

– Slime için kullandığınız kabı yemek için kullanmayın.

– Slimeyi  buzdolabı poşetinde, buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz.

– 3 yaş üzeri çocuklar için uygundur. Eğer içine boraks yada deterjan eklediyseniz, çocukların yiyebilmesi durumunda zehirlenmeye yol açabilir.Bu yüzden çocuklarınızı yalnız bırakmayınız.

Slime fiyatları nasıl?

Slimelara artan bilgi ile birlikte farklı slime ürünleri de çıkmaktadır.Buna göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir.Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu oyuncakların malzemelerine göre de fiyatları farklı olmaktadır.Ama uzmanlar ürünün içeriğine önem verilmesi gerektiğini önermektedir..

Son zamanlardaki yeni eğlence anlayışının en popüler örneği olan slimlerın modası ne zaman geçer bilinmez, ancak bu furyanın etkisi daha uzun süre devam eder gibi görünüyor.

Slime oyuncakları, gerek oyuncak mağazalarından gerek internetten çok rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ama hem güvenilir hem de evde bir aktivite olması açısından sizlere, evde yapabileceğiniz slime tariflerini paylaştık.

Bu tarifleri uygularken  çocuklarınızla keyifli vakit geçirmiş olacak, onların el becerilerini ve  yaratıcılıklarını geliştirmelerini sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda hem kendinizin hem çocuğunuzun stresini alacak olan bu oyuncaklar sayesinde rahatlayacaksınız.

Kimbilir belki de, internette çılgınca yayılan slime videoları arasında sizlerde yerinizi alabilirsiniz.

    Leave a Reply