Bizi Takip Edin

AnneCee

Ev mi ? İş mi?

22 Kasım 2017

EV?

“Evdesin işte. yemek yap yeter, boş ver temizliği..”

En sık duyduğum, beni en çok zıplatan cümle..

Bugün bir blogta okuduğum yazı bununla ilgiliydi: Çalışan anne mi daha çok yorulur, evdeki anne mi? Konu ile ilgili çok tartışma var. Hatta çalışan anne ile evdeki anneye adımsayar takılmış. Evdeki annenin adım sayısı daha fazla cıkmış; araştırmaya inanmayıp bunu deneyenler olmuş.

Her ailenin yapısı, ekonomik gücü, ihtiyaçları farklı.Bir kadın çalışmıyor diye ‘tembel’ denemez. Ki evdeki kadının çocuğu okul öncesi dönemdeyse, gün boyu yaptığı işler yadsınamaz.Ya da çalışan annenin koşarak eve gidip yemek hazırlayıp aynı zamanda çocukla ilgilenip ortalığı toplama savaşı da kolay değildir. Çalışan annelerin iş yükü, performans stresi, kaygısı elbette yadsınamaz. Ama bir yandan da her gün bakımlı olmak, saçına başına kıyafetine dikkat etmek, yaptığın işin verdiği tatmin, öğle araları bir kahve içebilmek veya arkadaşlarla buluşup alışverişe çıkmak, insanlarla iletişim halinde olmak, gündemi takip etmek, sosyalleşmek imkânı iyi geliyordur.Ayrıca tatile, alışverişe, çocuğu iyi bir kreşe göndermeye ayıracağı daha çok bütçe olur. Cuma günü eve koşarak gidip çocuğu özlediğinden daha kaliteli zaman geçirir.

Evde hesap verecek bir patron, iş kaygısı yok, pijama ile gün sonuna dek takılabilir istediğiniz zaman duş alabilirsiniz (bundan çokta emin değilim:)) Sürekli dönen çamaşır makinası, günde bazen iki kez çalışan süpürge, bitmeyen bulaşık, ütü, en az 3 öğün yemek, misafir…Evde her an karşılaşılacak sürprizler. Bunun bir mesaisi, maaşı da yok;ki evde köreldiğiniz kesin.

Çalışan arkadaşlarımın çoğu ‘’dinlenmek istiyorsan çalış’’ der hep:) En azından çalışırken tuvalete gidebiliyorsun, hem de tek başına. Büyük bir lüks bu.

Çalışmak ya da çalışmamak kişisel tercih. Ben bu yolu seçtim-özellikle kızımın ilk 3 senesinde-Ha ikinci çocuk mu,hayır! Çalışıp dinlenmek istiyorum:) Dünyanın en zor işi değil tabi; ama bazen insan yalnız kalmak, nefes almak istiyor.

Sonuçta; çalış veya çalışma hangisi doğrudur diye bir yorum yapılamaz. Tıpkı ‘’normal doğuran mı sezeryan olan mı ya da emziren mi emzirmeyen mi daha iyi’’ ye yapılamadığı gibi.

Merve DALKIRAN

  • Reply
    Funda güney normal_bir_anne
    23 Kasım 2017 at 07:11

    Ekstra bir de “bosuna mı okudun o kadar ,niye boş oturuyosun?” Sorularıyla muattap olur evdeki kadin ki bu da oldukca çıldırtici bir seydir!

Leave a Reply