Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin

Öne Çıkanlar Söyleşiler

Eskişehir Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Ezgi Coşkun ile Söyleşi : Çocuğumu Neden Tiyatroya Götürmeliyim?

30 Mayıs 2020

Sizi tanıyabilir miyiz?

1981 Mersin doğumluyum. 2005 ‘te Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldum. 2007 de Bulgaristan/ Sofya ‘da hareket/dans tiyatrosu alanında yüksek lisans yaptım.

Mısırda ve İtalya’da hareket tiyatrosu workshoplarına katıldım. Italya’da bir süre yaşadım 2011 yılından itibaren Eskişehir şehir tiyatrolarında oyuncu kadrosunda görev yapıyorum.

Çocuk tiyatrosu Türkiye’de nerede? Aile ve çocukların katılımı nasıl?

Ülkemizde çocuk tiyatrosu, İtalya ve Bulgaristan’a kıyasla (bu iki ülkede birer yıl kaldığım için oradaki oyunları izleme fırsatım oldu, onlarla karşılaştırmak isterim ) maalesef ülkemizde çocuk tiyatrosu çok fazla söze, metne dayanıyor .

Oysa çocuk seyircinin görsel algısı daha açıktır. Çocuk seyircinin görsel algısına hizmet etmemiz gerekir. Kelime dağarcığının çok kısıtlı olduğu 3-5 yaş aralığındaki çocuklarımıza bile neredeyse kelime israfı yapacak kadar uzun cümleler kurarak hikayeler anlatıyoruz, oysa çocuk oyun istiyor.

Kelimenin tam anlamıyla oynanan bir oyun istiyor, o oyuna şahitlik etmek istiyor. O oyunu şöyle oynuyoruz diye anlatmanızı istemiyor. Onu görmek istiyor. Aslına bakarsanız çocuk, az lafı çok görsel anlatımı bir tek tiyatrodan değil ebeveynlerinden de bekliyor. Bu nedenle ebeveynlerini dinleyerek öğrenmekten daha çok taklit ederek öğreniyor. Çünkü çocuk oyun oynayarak/ taklit ederek öğrenir. Bunun için de görmesi gerekir. Bu bağlamda ülkemizde az söz kullanarak daha çok görsel anlatımın baskın olduğu oyunlar yapılmasını umut ediyorum.

Tiyatro çocukların büyümesine nasıl eşlik ediyor?

Sanırım ikinci soruya verdiğim cevapla buna bir girizgah yapmış oldum. Görsel algı çocuğun öğrenmesinde çok önemli bir yerde. Tiyatro sanatı en kapsamlı görsel sanat. Çünkü bir tiyatro oyunu içinde diğer görsel sanatları da kullanırsınız. Çocuk bir oyun seyrediyorken hem resim hem dans hem heykel hem ışık hem dekoru seyreyler. Bir de bunlara can veren tiyatronun olmazsa olmazı oyuncuyu tabi ki. Estetik algısının gelişmesinde eşsiz bir sanattır tiyatro.

Hayal gücüne eşlik eden şahane bir öğretici olan tiyatro sanatı, yeni dünyaları keşfetme özgürlüğü tanır bizim sevimli çocuk seyircimize.

Ebeveyn ve çocuğa önerileriniz neler?

İlk önerim ebeveynlerin kendileri için olacak; ebeveynler kendi içlerindeki çocuğu ihmal etmemeliler.Bir oyuna şahitlik etmekten, hayal kurmaktan, bir hayale inanmaktan vazgeçmemek için Tiyatro’ya gitsinler.Başka dünyalardan haberdar olmak empati kurmayı geliştirir. Empati/ Özdeşlik kurmayı en güzel hissettiren sanattır Tiyatro.

Çocuklarını bol bol tiyatroya götürsünler ve oyunlar hakkında konuşsunlar. Hangi karakterle özdeşlik kurduğunu, hangi oyunu daha çok beğendiğini, bir oyunun neresinden daha çok etkilendiğini sorsunlar. Bir bakarsınız, çocuğunuz sizi de yönlendiriyor ve çok güzel oyunlar seyretmenize vesile oluyor.

Çocuğun oyun seçme algısına güvenin. Oyun oynamayı hepimizden çok daha iyi biliyorlar. Bu yüzden çocuk seyirci çok değerlidir. Unutmayalım ki her çocuk gelecegin yetişkin birer bireyi olacak. Sanatla büyümek yaşamı sanatlı yaşamanızı sağlar.

Pandemi sonrası çocuk tiyatroları nasıl devam eder sizce?

Bu salgından sonra tiyatroların seyirci koltuklarında biraz değişikliğe gidilebilir. Örneğin her üç koltuktan birine oturularak fiziksel mesafe korunabilir. Genel olarak tiyatrolarda sahne ile seyirci arasında bir mesafe var. Oyuncu da seyirci ile fiziksel mesafeyi zaten koruyor olucak.

Okullar açıldığında tiyatroya da gidilebilir diye düşünüyorum. Duygusal açıdan değerlendirirsek, şuan bu salgından en az etkilenen seyircimiz, çocuk seyircimiz bence. Çünkü onlar oyun oynamaktan, hayal kurmaktan hiç vazgeçmiyorlar.

Şu an bununla ilgili online çalışmalar var mı? Nasıl bir etki yaratır çocuklarda?

Bizim tiyatromuz da dahil bir çok tiyatro pandemi süresi boyunca oyun arşivlerini internet aracılığıyla seyirciyle paylaşıyor.

Bu konu açılmışken çocukların çok seveceğini düşündüğüm bir oyunumuz var, youtube’dan ulaşabilirler.

Çocuğun izleyici olmak dışında tiyatronun içinde oyuncu olarak yer alması nasıl bir yarar sağlıyor?

Aslına bakarsanız çocuk zaten bir oyun oynama ustası. Oyuncunun âlâsı. Onların bir sahneye bile ihtiyacı yok; her yer oyun alanı, herşey dekor, aksesuar olabilir. Hatırlayanlar vardır küçükken kız çocukları uzun etekleri kafamıza geçirip saç yapardık ve nasıl da inanırdık. Oyun çocuğun doğasını ifade ediş biçimi.

Bu oyun oynama halini bir tiyatro sahnesinde seyirci ile beraber deneyimlediğinde, doğası gereği çok iyi yaptığı şeyin yani oyun oynamanın alkışlarla takdir edildiğine tanık oluyor. Kendine tanık oluyor. Başarısına tanık oluyor ve pek tabi özgüveni sağlıklı bir yere basarak ona eşlik ediyor.

*Değerli oyuncumuza, bize vakit ayırdığı için annecee.com ailesi olarak teşekkür ediyoruz..

Eskişehir Şehir Tiyatroları / Mevsimler adlı çocuk oyununu buradan izleyebilirsiniz.

    Leave a Reply