Bizi Takip Edin

AnneCee Öne Çıkanlar Sağlık

Çocuklu Evde Hayvan Beslemenin Faydaları ve Zararları

12 Kasım 2019
Çocuklu Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

Çocuklu Evde Hayvan Beslemenin Faydaları ve zararları nelerdir? Evcil hayvan tüyleri bebekler için zararlı mıdır? Evcil hayvanınızın varlığı çocuğunuzun gelişim sürecinde psikolojisini nasıl etkiler?  Hamilelik sürecinde evcil hayvan beslemek anneye zarar verir mi? gibi sorulara bu yazımızda yanıtlar aradık.

Çocuklu Evde Hayvan Beslemenin Faydaları Arasında Sorumluluk duygusu

Çocuğunuzu bir evcil hayvanla büyütmek çocuğa sorumluluk duygusunu erken dönemde  aşılamak için doğru bir tercih olarak kabul görüyor. Kimi görüşlerce hayvanın temel ihtiyaçlarını çocuğun karşılamasına müsaade etmek veya çocuğu buna yönlendirmek çocuğa verilebilecek en temel eğitim olarak görülüyor.

Karşılıksız sevgi

 Çocuklu Evde Hayvan Beslemenin Faydaları içerisinde, büyüdüğü ortamda bir evcil hayvan bulunan çocukların bir canlıya karşılık beklemeden sevgi beslemeyi öğrenmesi de bulunuyor. Çıkarsız sevgi gösterebilmenin de mümkün olduğunu öğreniyor.

Hamilelik sürecinde evcil hayvan beslemek anneye zarar verir mi?

Bebeğini bekleyen her anne gibi heyecanlısınız.  Bu dönemde uzun yıllar sizinle yaşayan evcil hayvanınızı bebeğiniz gelecek diye sokağa bırakmak ya da başka bir aileye sahiplendirmek düşünceleri aklınızdan geçebilir. Ancak sevgili  dostunuz emin olun karnınızdaki bebeği sizin kadar sevmeye başladı bile! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hamilelik sürecinizde yanınızda bir evcil hayvan olması, hormonlara bağlı gelişen stres seviyesini minimumda tutuyor, sakin kalmanızı sağlıyor. Üstelik bebeğinizle de kendi  yolları ile bir bağ kuruyor.

 Hayvan tüyleri bilindiği kadar zararlı mı?

Hayvanların düzenli  aralık ve periyotlarda veterinerler tarafından kontrolleri ve aşıları yapıldığı taktirde hayvan tüylerinin zararlı olmadığı kabul gören bir diğer görüş. Tüylerin insan ciğerinde kist yapmasına ise hayvanların tüyleri değil, tüylere yerleşen  parazitler sebep oluyor. İç ve dış parazit aşıları yapılan ve ev ortamında kalan hayvanlarınsa hastalık bulaştırma oranı oldukça düşük.

Evcil hayvanlar bebekler için zararlı mı?

Evcil hayvanlar ile birlikte yaşayan bebeklerin uykularının daha huzurlu olduğu yapılan araştırmalar arasında. Aynı zamanda hayvanlar ile büyüyen çocuklar, evcil hayvanlardan uzak büyüyen çocuklara istinaden daha az hasta olduğu da yapılan başka br araştırmanın sonucu.

Avrupalı ailelerin çocuklarının yanında tüylü ve pofuduk dostlarımızı özellikle tutmalarının sebeplerinden biri bu olabilir, ne dersiniz?

    Leave a Reply