Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Çocukları Gülümset

3 Nisan 2017
Çocukları Gülümset

Haydi Sen de Gel

02.06.1985  Bakırköy  doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden mezun oldum.

Türkiye genelinde köy okulları için yürüttüğümüz  Çocukları Gülümset projemiz ile 2008 yılından beri köy okullarına kütüphane kurulumuna devam etmekteyiz.

Bu projeye gördüğüm bir rüya sayesinde başladım, şaşırtıcı  ama inan ki böyle…

Projenin amacı

Projenin amacı, köy okullarının şartlarının iyileştirilmesi, çocuklara kitap okumanın sevdirilmesi ve daha bilinçli , donanımlı bireylerin hayata kazandırılmasıdır.

Bu zamana kadar yardım götürdüğümüz okul sayısı 50’nin üzerinde yardım gönderdiğimiz okul sayısı an itibariyle 45 köy okuludur.

Köy okullarında bulunan kız öğrenciler,  genelde ev işlerinde ve tarlalarda çalıştırılmak için kullanılıyor , bu ailenin yükünü hafifletmek ve bir işe yaramak gibi tabir ediliyor bir çok bölgede. İlkokulun bulunduğu mahallenin muhtarlıklarından ya da okulda bulunan öğretmenlerden bu  bilgileri aldık. Kızlarını okula göndermeyen ya da hafta bir gün gönderen ailelere misafirliğe gidip , eğitimin önemini ve tüm çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim alması gerektiğini anlatıyoruz. Ziyaretlerine gittiğimiz ailelerin çocuklarının, biz oradayken de bizden sonra da  aralıksız okula devam ettikleri hatta diğer öğrencilerden çok daha fazla başarılı olduklarını duyuyoruz bu da bizi çok memnun ediyor.

Çocukları Gülümset

Çocukları Gülümset

Çocukları Gülümset

Projemize destek olmak isteyenler bizlere hikaye kitabı , kırtasiye malzemesi gönderimi yapabilirler. Sosyal medya üzerinden bizleri destekleyebilir ve paylaşımlarımızın daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirler.

Çünkü bilinirlik artıkça yardım ve yardım talebi de artıyor. Elimizdeki köy okullarına baktığımızda yetişemediğimiz büyük bir gerçek. Daha fazla yardım gerekli ve daha fazla çalışmalıyız.

Hedefimiz;

Köy okulları ile ilgili farkındalık yaratmak , yılda 100 köy okuluna kütüphane kurabilecek bir projeye sahip olmak.

Köy halkı bizi nasıl karşılıyor ?

Köy halkı geleceğimizi önceden öğrendiği için bizlere yemek hazırlıyorlar , tüm iyi niyetleri ile bizleri evlerine ve bahçelerine davet ediyorlar hatta bazen tartışıyorlar bize gelin vb…

Çocuklar ? Çocuklar bu dünyaya ait olamayacak kadar güzeller.

Bizleri çiçekle karşılıyorlar , heyecanla ve tebessümle… İşte o zaman yol yorgunluğu kalmıyor insanda.

Köy okullarının bize ve hepimize ihtiyacı var.

Sosyal medyanın gücü bu farkındalığı sağlayabilecek boyuttadır.

Bizi takip ederek , projelerimize destek olabilirsiniz.

Ufuk Tan KELEŞ

 İnstagram

İnstagram

 Facebook 

    Leave a Reply