Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Çimen Ev Bilim Ve Sanat Merkezi

6 Aralık 2016
Çimen Ev Bilim Ve Sanat Merkezi

Çimen Ev Çocukların Hayal Dünyalarına Girmeyi Başarmış Bir Merkez

Roman Hakları Derneği ve Şişli Belediyesi işbirliğiyle özellikle Roman çocuklarla çalışma yürütmek için kurulan Çimen Ev Bilim ve Sanat Merkezi, yüze yakın gönüllüsüyle yetmiş kadar çocuğun hayal dünyasının içine girmeyi başaran bir merkez…

Çimenev, Elmadağ Çimen Sokak’ta üç katlı bahçeli bir binada hizmet veriyor.

Merkezde, Roman oldukları için dışlanan, bu yüzden okula gitmek , ödev yapmak istemeyen çocuklar için ödevlerini yapacakları ve sosyal aktivitelere katılabilecekleri bir ortam sağlanıyor ve en önemlisi de özgüvenli bireyler olarak topluma kazandırılmaları için çalışmalar yapılıyor.

Okullarından çıkıp Çimenev’e gelen çocuklar burada bütçesini Şişli Belediyesi’nin karşıladığı yemeği yiyerek gönüllü eğitmenler eşliğinde ödevlerini yapıyor. Ödevler bitince her çocuk kendi ilgi alanına göre aktivitelere ve atölye çalışmalarına katılıyor.

Çocuklara, dans, satranç, spor, müzik, yoga, resim, yaratıcı drama, t-shirt boyama, bileklik-kukla-bez bebek yapımı gibi atölyeler düzenliyor üniversite öğrencisi gönüllü eğitmenler…

Gönüllü eğitmenlerin arasında ünlü Rap Grubu Tahribad-ı İsyan da bulunuyor ve çocuklarla birlikte Rap yapıyorlar.

Roman çocukları için kurulan Çimenev, zamanla Roman olmayan çocuklarında geldiği bir merkez olmuş. Böylece tüm çocukların birbirlerini tanıyarak  kaynaşmaları sağlanmaktadır.

Çimen Ev Bilim Ve Sanat Merkezi

Çimenev’in Eğitim Koordinatörü Melek Bahat, gönüllülerin neredeyse tamamının üniversite öğrencilerinden oluştuğunu ve yeni gönüllülere kapılarının her zaman açık olduğunu vurguladı. Ayrıca gönüllü eğitmenlerin haftada bir gün 4-5 saat kadar çalıştıklarını da belirtti.

Farklı olmanın suç olmadığı gerçeğini vurgulayan Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’ne siz de gönüllü olabilirsiniz. Ayrıca Anasınıfı düzeyinde resimli kitaplar, oyuncak, oyun hamuru, kırtasiye malzemeleri gibi ihtiyaçların karşılanabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tüm bunların dışında özellikle şiddet ve çocuk alanlarında çalışabilecek gönüllü psikologlar da aranıyor.

Çimenev’in çocukları için ben de bir şeyler yapabilirim diyorsanız melekbahat@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Facebook

Funda ALTINAĞAÇ

    Leave a Reply