Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Mutfak

Charlotte

5 Mayıs 2013

Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevgili anneler sıcak bir günden merhabalar diyorum sizlere. Artık havalar iyice ısınmaya yaz mevsimi yüzünü göstermeye başladı. Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarındaki yükseliş ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte; yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcak havalarda terleme ile ortaya çıkan su ve mineral kaybı sonucu; baş dönmesi, bayılma hissi ve bulantı gibi sağlık problemleri de görülebilir

Özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme oranı artmakta; sıcak havalarda besinlerin bozulma riski yüksek olduğu için de besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Ancak her mevsim olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenme ile yaz aylarında da sıklıkla görülen bu tür sağlık problemlerinin azaltılması mümkün olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında

Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınmaya, çabuk bozulan potansiyel riskli besinleri (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletmemeye… Ve besinlerin satın alınması, hazırlanması ve pişirilmesi, saklama aşamalarında hijyene dikkat ediniz.
Enerjisi yüksek kızartılmış ve hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih etmek doğru seçimlerdir. Ancak sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlıları tüketirken de her besinde olduğu gibi porsiyon miktarlarına dikkat ediniz.

Bu kadar tatlıdan tatlıdan bahsetmişken mis gibi taze çileklerden yapılmış bir tatlıyı paylaşmamakta olmazdı diyerek müthiş lezzetli bir o kadarda şık bir pasta tarifi verip sevgilerimi sunuyorum?

Ahmet ÖZBEK

Charlotte

Malzemeler

4 adet yumurta sarısı
240 gr. toz şeker
1 lt süt
25 gr. un
2 çorba kaşığı mısır nişastası
1 paket şekerli vanilin
1 paket toz krem şanti
225 ml. süt (Krem şanti için)
50 gr margarin
36 adet kedi dili (24 cm çapındaki kelepçeli kalıp için)
1 kase süt (Kedi dilini ıslatmak için)
150 gr. böğürtlen

Charlotte Krema :

Yumurta sarıları şeker ile iyice karıştırılır.Sonra süt, un, nişasta ve şekerli vanilin eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Başka bir kapta krem şanti süt ile çırpılıp soğumaya bırakılır. Muhallebi kıvamına gelen karışımın içine margarin eklenir ve mikserle 5 dakika çırpılır. Muhallebi bir kenara soğumaya bırakılır, ancak arada bir mikserle tekrar tekrar çırpmak gerekir.

Charlotte Pasta :

Kedidilleri kalıbın yüksekliğine uygun olarak uçlarından kesilir ve her biri süte hafifçe batırılıp kalıbın yan çeperlerine dikey olarak yerleştirilir. Tabanı kaplayacak kadar kedidili süte batırarak, kalıbın taban kısmına boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Krema bir kez daha mikserle çırpılıp, yarıya yakın bir kısmı kaşık yardımı ile tabana döşenen kedidillerinin üstüne dökülür. Çözdürdükten sonra, suları süzdürülen böğürtlenler kremanın üstüne dizilir ve üstü ince bir tabaka krem şanti ile kaplanır. Kedidillerinin geri kalanı, yine hafifçe süte batırılarak… Krem şantinin üstüne boşluk kalmayacak şekilde dizilir ve kalan tüm krema üstüne kaşıkla dökülüp, düzeltilir. Artan krem şanti kremanın üstüne düzgünce sürülür. Artan böğürtlenler de pastanın ortasına yerleştirilir. Kedidilleri pastanın yanlarına yapıstırılarak kurdela ile bağlanır.Bu şekilde buzdolabında en az dört saat bekletilir.

    Leave a Reply