Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Mutfak

Çengelköy Ayranı

19 Haziran 2013

Merhaba sevgili anneler, uzun bir aradan sonra sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Artık yaz ayının gelmesiyle cıvıl cıvıl sabahlara uyanıyoruz. Beslenmemiz yemek düzenimiz tamamen değişti. Yaz mevsiminde sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gerekenlerin başında yulaf ezmesi, karpuz, salatalık, domates, enginar, kabak, soda, limonata ve yoğurt gibi besinler geliyor.” Özellikle sıcak hava ve yüzme gibi aktiviteler nedeniyle vücutta sıvı ihtiyacı artar. Saat başı bir bardak su içmek gerekir. Bu şekilde oluşacak sıvı açığı giderilebilir.”

Yazın beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlığı gibi hastalıkları ya da hamilelik gibi özel durumları olmayan kişilerin… Porsiyonları az miktarda sık aralıklarla tüketmesi gerekiyor. Hava sıcaklıklarının artmasıyla karpuz, çilek, erik, kiraz, vişne, kavun, üzüm gibi meyvelerin bol miktarda tüketiyoruz.

Meyve Tüketimi

“Meyve tüketiminde bazı noktaları göz ardı etmemek gerekir. Meyvenin suyu yerine kendisinin tüketilmesinin daha faydalı olduğu bilinmektedir. Porsiyon ölçülerine dikkat edilmesi de çok önemlidir. 1 dilim karpuz, 10 orta boy erik, 12 orta boy çilek, 15 üzüm veya 12 kiraz 1 porsiyon meyve ölçüsüdür. Günlük sağlıklı diyetlerde 4 porsiyona kadar bu ölçüyü çıkarmak mümkündür. Nasılsa zararsız diyerek 1 kilogram meyve yemeyin. Tüketirken meyvenin suyunu değil, kendisini tüketin. Meyveler basit bir karbonhidrat olan fruktoz şekerinden oluşur.

Çayda kullandığımız şekeri ise glikozdur. Bu şekerler kardeştir. Geç saatlerde özellikle fazla tüketimleri hemen kana karışır ve vücutta zaman kaybetmeden yağa dönüşür. Özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olan fazla tüketimlerin başında hamur işi besinler, yağlı gıdalar ve fazla miktarda meyve yemek gelir. Meyve tüketimi ara öğünlerde, özellikle yemeklerden 2-3 saat sonra 1, maksimum 2 porsiyon ölçüsünde olmalıdır. Hiç meyve yememek de abartarak çok tüketmek de zararlıdır.”

Her öğünde salata tüketilmesi gerektiğini unutmadan, “Kışın alınan kiloları verirken ve mevcut kilo korunurken her öğün salata yemeğe dikkat etmek gerekir.

Salata, birçok hastalıktan korunmada temel maddeler içerir. Zayıflama dışında kanserde, kalp ve damar sağlığında, sindirim sitemi ve karaciğer hastalıklarında lif alımı önemlidir. Lifli beslenme salata, ekmek ve sebzeyi kaldırarak imkansızdır. Her öğünde, içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulan salata tüketimi başta lif sağlar, sonrasında da birçok vitamin ve mineralin alınımından sorumludur. Stresle beraber artan sindirim sistemi sorunu olan kabızlığın giderilmesinde her öğünde salata tüketimi etkilidir.”

Bugun sizlere enfes bir ayran tarifi vermek istiyorum.Taze nane ve taze fesleğenle yapılan bu ayranı misafirlerinize zevkle sunabilirsiniz

Çengelköy Ayranı

Malzemeler

1 kg yoğurt
1 kg çengelköy ayranı
15 gr taze fesleğen
15 gr taze nane
Tuz

Çengelköy Ayranı Yapılışı

Çengelköy salatalıklarını soyup rendenin en ince tarafıyla rendeleyip taze nane ve taze fesleğeni ilave ederek blendardan geçirin.Yoğurtu ilave ederek blendarla karıştırmaya devam edip ince bir süzgecten geçirerek soğuk olarak ikram edin.

Afiyet olsun.
Ahmet ÖZBEK

    Leave a Reply