Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Bir Tebessüm İçin

21 Nisan 2018
Bir Tebessüm İçin

BİZ KİMİZ?

Bir tebessüm için yola çıkmış, bulduğu tebessümlerle umut dolan,şehirli, farklı üniversitelerin farklı bölümlerinde okuyan öğrencileriz.

HİKAYEMİZ

Aslında her şey birimizin: “Bu fanusun dışını görmek istiyorum” cümlesiyle başladı. İstanbul’da büyümüş, yalnızca bu metropolü tanıyan, nezih muhitlerin ‘avantajlı’ okullarında okumuş, hayatında hiç tarla görmemiş, traktöre binmemiş şehir çocuklarına yaşadığı ülkenin gerçeklerini göstermekti ilk hayalimiz. Fakat bunu yaparken daha çok insana dokunabileceğimiz, ihtiyacı olan onlarca yüze bir tebessüm olabileceğimiz düşüncesi, başta kurduğumuz hayalimizi bir proje haline getirdi. Peki, bu tebessümleri nasıl çoğaltacak ve daha fazla mutluluğa sebep olacaktık? Önce çocuklar diye düşündük, çünkü bir çocuğun mutluluğu öyle bir güce sahiptir ki, etki alanındaki herkesi mutlu edebilir. Eylül 2017’de Ordu’ya giderek başladık. Onu takiben Bilecik, Bursa, Yalova, Adana, Balıkesir, Kars ve son olarak da Sivas olmak üzere toplam 8 şehirde kendimize ihtiyacı olan bir okul seçip yakın çevremizden aldığımız yardımlarla oradaki minik arkadaşlarımıza götürdük.

Neler Yapıyoruz

Götürdüğümüz boyalarla resimler yaptık, futbol ve voleybol oynadık.Her sınıfa bir futbol bir de voleybol topu götürdük ve götürüyoruz. Her sınıfın kendine ait bir topu olması bile çocuklar için çok ilginç bir gelişmeydi. Bol bol hayal kurduk ve doyasıya eğlendik. Her bir projenin sonunda bir sonrakine ne ekleyebiliriz sorusu sorarak sürekli yeni fikirler aradık. Son gittiğimiz iki projede “Hayalperest Oda” adı altında, gittiğimiz okuldaki minik arkadaşlarımızın oyun oynayabilecekleri, kitap okuyabilecekleri, derslerinin dışında kaliteli vakit geçirebilecekleri, en önemlisi de bütün bunları yaparken hayal kurabilecekleri odalar yaptık. Bu projeler sırasında tanıştığımız insanların tebessümlerinin yanı sıra, bizimle projeye gelen gençlerin hayatlarına dokunmak da bizim için çok önemli.Çünkü;vizeler, finaller, projeler, stajlar, işler, ilişkiler, sorumluluklar bizi kovalıyor ve biz kaçarken tüm güzel hislerimizi yere saçıyoruz. Elimizde bu yarıştan geriye yalnızca mutsuzluk kalıyor. Sonra mutluluğu kitaplarda, filmlerde, tatillerde falan arıyoruz. Oysa mutluluk bir an. Her projenin sonunda, aldığımız geri bildirimlerdeki bir cümle projemizin iki yönünü de anlatmaya yetiyor bizce;

“Bir tebessüm için yola çıktık, yüzlercesinin anısıyla dönüyoruz”

Bir Tebessüm İçin

AMACIMIZ

Yola çıkarken ki nedenimiz aynı kaderi paylaştığımız toprağın insanını tanımak, onların yaşam koşullarını öğrenmek, güvenli alanımızdan çıkıp gerçeklerle yüzleşmekti. Daha sonra o insanların, o çocukların hayatlarına daha kalıcı bir etki bırakabileceğimizi düşündük ve ilk adımımızı attık. İlk adımımızdan buraya kadar hiçbir aşamada tek taraflı bir yardım projesi olmadık. Biz karşımızdakilere yardım ettiğimiz düzeyde haz aldık, kendimizi eğittik, bakmayı değil görmeyi deneyimledik.Projemizin bizim için en değerli taraflarından biri de herkesin kendi “bir tebessüm için” amacını seçip yolculuğumuza katılması. Amaçlar bütününde herkes için mutluluğa ilerliyoruz. Yani kimseye yüce bir amaç dayatılmıyor, dostlarımız mutlu olacakları bir amaç seçip onun için bu yolculuğa katılıyorlar. Çünkü, ancak mutlu insan mutluluğu çoğaltabilir.

*Amacımız ülkemizin hiçbir köşesinde tebessüm etmeyen, tebessümün anlamını bilmeyen insanbırakmamak…*Amacımız İstanbullu şehir çocuklarının bir gün dahi olsa, kaloriferli evlerinden çıkıp, sobalı köy evindeki masumiyetle ısınması…

*Amacımız aynı topraklarda farklı hayatlar yaşayan insanların birbirlerinin yüzüne bir tebessüm olması…Bir Tebessüm İçin

BİLMENİZİ İSTERİZ Kİ,

Sekiz ayda; sekiz şehir gezdik, sekizköyü yaşadık, sekiz okula gittik, beş yüzü aşkın öğrenciye ulaştık. Bunların hepsini gönül verenlerin katkılarıyla yaptık. Ne mutlu ki, artık tebessümüne neden olduğumuz yüz sayısı, bütçemizin yetemeyeceği seviyelerde artıyor. İşte bu noktada sizlerin desteğini rica ediyoruz. Temel olarak aradıklarımız:

  • Kırtasiye Malzemeleri – Spor Eşyaları – Masallar – Oyun ve Oyuncaklar için Yardım

Evet ilk başta kulağa çok inandırıcı gelmiyor ama biz anladık ki 10 liralık bir top geleceğin 10 numaralı futbolcusunu yaratmaya, 3 liralık bir pastel boya seti ise bir çocuğun hayallerine renk katmaya yetebilecek güçte.

İnstagram 

    Leave a Reply