Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

AnneCee

Bebeğinizi Tuvalete Alıştırmanın Tam Zamanı

19 Ağustos 2014

Ebeveynler için bebeği tuvalete alıştırmak en büyük kaygıdır. Bazen bu durum kaygının da ötesine geçer. Çocuk 4-5 yaşına gelmiştir halen tuvaletini söylemez.

İşin pedagojik kısmı için doktorunuzdan destek alınız . Biz burada sizlere yardımcı olacak bir yöntemden bahsedeceğiz.

Bebekler 1-1,5 yaşından sonra konuşamazsa da konuşulan bir çok şeyi anlar. Ebeveynler bebeği tuvalete alıştırmaya karar verdikten sonra  ki yaz ayları iyi bir fırsattır- bebeğe birkaç alıştırma külotu almalıdır. ( Ancak bilinmeli ki , maalesef her marka alıştırma külotu bu işlevi yerine getirmez ). Bebeğe alıştırma külotunu giydirmeden birkaç gün önceden başlayarak mütemadiyen “artık sana bez bağlamayacağız, sen de bizim gibi külot giyeceksin” diyerek bebeği psikolojik olarak külotun bezden farkına alıştırmalıdır.

Alıştırma külotunu giydirdikten sonra bebeğe  sık sık artık bez bağlanmadığı  külot giydirildiği hatırlatılmalı ve bebeğin tuvalet alışkanlığına uygun olarak ( bebeklerin  genellikle yemek yedikten kısa bir süre sonra tuvalet ihtiyacı olur) bebek lazımlığa oturtulmalı. Tuvaletini yapana kadar lazımlıkta beklenmelidir. Bu sırada külotun kirletilmemesi gerektiği hatırlatılmalıdır.

Anlaşıldığı gibi bebeği psikolojik olarak hazırlayarak , kendini kasması ve kaslarının gelişmesi sağlanmaktadır. Ve mucize gibi görülebilir ama kısa bir süre içerisinde bebeğiniz  tuvalet alışkanlığı kazanacaktır.

Tabii ki zaman zaman külotuna kaçırabilir. Alıştırma külotunun orta kısmında emici bir tabaka bulunur( her markada bu olmaz) . Bebeğin özellikle çişi bu tabakada tutulur ve yanlardaki lastikler çişin dışarı çıkmasını engeller. Bazı ebeveynler külotu bez gibi algılayıp 2-3 defa çiş yapsa da çişin dışarı kaçmayacağını düşünür. Oysa bu bir bez değildir. İstense külota ıslaklık önlenebilir. Ama bu tercih edilmez. Çünkü bebeğin ıslaklıktan rahatsız olması gerekir. Aksi takdirde bebek de külotu bez gibi algılayabilir.

Bu yazı ile sıkıntılı günlerinizin azalacağını umuyoruz.

Web Site

sevibebe

    Leave a Reply