Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Eğitim

Başka Bir Okul Mümkün, Kesinlikle!!

8 Nisan 2013

Sosyal Medyada duydum ilk bu ismi..O kadar çok ilgi vardı ki, mutlaka anlamalıyım dedim, nedir diye..
Biraz araştırdım, BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN diye ısrar ediyorlar.
Sordum gerçekten mümkün mü acaba?
İşte aldığım cevap..Sizde okuyun, benim gibi kesinlikle! diyeceksiniz

BBOM OKULLARINDA HAYAT 
BBOM’un en büyük hedefi mutlu çocukların okulunu yaratmaktır; çocukluklarını doyasıya yaşayan mutlu çocukların?
Başka Bir Okul Mümkün Okulu zorlayıcı değildir, okulda çocuk özgürdür, seçme hakkına sahiptir. O gün canı derse girmek istemiyorsa vaktini kütüphanede, atölyelerde, bahçede geçirebilir. BBOM, çocuğun yaratıcılığını öldürmez, tersine teşvik eder. Türkçe dersinde yazdıkları kompozisyonda el yazılarının güzelliği değil, hikaye ettikleri konudur önemli olan. Resim yaparken kullandıkları teknikten çok hayal ettikleri imgedir ilgi çeken.

Başka Bir Okul Mümkün Okulunda çocuklar her dersi başarmak, sınavlardan 100’leri kapmak, eşe dosta takdir-teşekkür gösterisi yapmak zorunda hissetmezler kendilerini. Her biri kendi hızında öğrenir, kendi yetilerine göre gelişir. Yarışması, çelme takması gereken rakipleri yoktur okulda; birlikte öğrenmekten keyif aldıkları dostlukları vardır. Dersler arasında bağ kurmak hiç de zor değildir; matematiği müziğin içinde, fizik kurallarını beden eğitiminin içinde öğrenir.

BBOM

Okullarında çocuklar ne kendilerini dünyanın merkezine koyarlar, ne dış dünyadan kopuk, korunaklı duvarlar ardında yalnız bireyler olarak yetişirler. Mahallenin muhtarını, esnafını, başka okullara giden sokak arkadaşlarını tanırlar; onları da okul yaşamına katarlar. İçinde bulundukları çevrenin, kentin, dünyanın sorunlarına aşinadırlar. Daralan yeşil alanların, sorumsuzca tüketmenin, artan araç sayısının, kentlerin kültürel ve tarihsel dokusuna aykırı dokunuşların şehre kaybettirdiklerinin farkındadırlar. Çocuklar, bunları düzeltmeye önce kendi hayat pratiklerinden başlar, sonra çevrelerine yaygınlaştırır. Matematik dersinde havuz problemleri yerine daha az su tüketen sifonlar ve yağmur biriktirme projeleriyle uğraşır.

Başka Bir Okul Mümkün çocukları hayatın hayal kırıklıklarına açık olduğunu bilir; ama bir o kadar onunla baş etme yetisine sahip, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kararlarını alarak bunları uygulamaya geçirebilen çocuklardır. Karşılarına çıkan problemle tek başlarına mücadele etmek yerine, kurdukları sağlam arkadaşlıklarla, ördükleri dayanışma ağıyla zorlukların üstesinden gelebileceklerini bilirler. Okulda deneyimledikleri Okul Meclisi, onlara birlikte karar vermeyi, sorumluluk almayı, üretmeyi ve hayallerini gerçekleştirecek taşları döşemeyi öğretmektedir çünkü.

Başka Bir Okul Mümkün çocukları eşitlikçidir. Ne birbirlerine, ne başkalarına karşı önyargı biriktirirler. Onların özel eğitime gereksinim duyan sınıf arkadaşları da vardır, üç kardeş bir odada sobayla ısınan arkadaşları da. Dünyanın kadın-erkek sınıflandırmasından ibaret olmadığının farkındadırlar; farklı tercihler onları korkutmaz. Değişik şiveli insanlar duyduğunda arkalarından fısıldaşmaz. BBOM’da kızlar ve oğlanlar birlikte top oynar, birlikte sofra toplar. Büyükler küçüklere ayakkabı bağlamayı öğretirken, küçükler büyüklere masallarını anlatır. BBOM’da hayat hep birlikte inşa edilirken, her çocuk kendini var etmeyi öğrenir.

Daha detaylı bilgi için mutlaka www.baskabirokulmumkun.net ziyaret edin.

Web Site

bbom1                     bbom2

    Leave a Reply