Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

AnneCee Öne Çıkanlar

Babalar mı Yoksa Anneler mi Suçlu? – Ataerkil Aile Sorunları

6 Eylül 2018
Ataerkil aile, baba

Ataerkil aile ve anaerkil ailede ebeveyn olmanın farklarına göz atmak gerekirse… Afrikalı Aka kabilesinin erkekleri dünyanın en iyi babaları mı? Kadınlar avlanırken, erkekler bebeklere bakıyor, hatta meme uçlarını emmelerine izin veriyormuş. Hatta onlara göre erkeklerin meme uçları bu yüzden varmış!

Ataerkil Aile Olmamak

Aka çocukları doğdukları andan itibaren oyun zamanlarını anne ve babayla eşit şekilde geçirirmiş. Aka babaları ava, arkadaş buluşmalarına çocuğuyla gider, anneler kamp kurarken çocukla ilgilenirlermiş. Aka erkekleri çocukların bakımını % 47 üstleniyorlarmış. Buna en fazla yaklaşan ülke % 45 ile İsveç.
Aka erkekleri kadınların üstlendikleri rollere bir statü kaybına uğramadan geçiyorlar. Akalar, babaların bebek bakımında çok daha fazla rol alabileceğinin kanıtı!

Ataerkil aile, baba

 

Emziren kadınlarsa yüksek miktarda bulunan prolaktin, hamilelik sonunda babalarda da artıyor. Bu da aynı annelerde olduğu gibi babanın da bebeğe yakın olmasını gerektiriyor. Her iki cinste de anaçlık mevcut. Biyoloji, bebeği annenin kollarına daha fazla bırakıyor, ancak kültürel ve toplumsal normlar bebeği orda tutuyor. 156 kültür üzerinde yapılan araştırmada, bu kültürlerin %20 sinde baba ve bebek arasında yakın ilişki bulunmuş.Türkiye’de ise ataerkil aile yapısının aksine; babalarıyla daha çok zaman geçiren çocukların, daha sosyal ve uyumlu, okulda daha başarılı oldukları, daha az davranış problemleri yaşadıkları görülmüş.

Ataerkil aile, baba

Akaları farklı kılan şey, çocuklarıyla birlikte geçirdikleri sabit ve tutarlı zaman.
Bebek bakımının büyüdükçe zorlaşması, çocukla geçirilen zamanın bizi yorması ve kaliteli vakitlerin azalması annenin de suçu. Buna ben de dahilim. Çünkü babaların bu işi iyi yapamayacağını düşünüyor olmamız bize bu yükü kendi ellerimizle veriyor.

Merve ÇALIŞKAN

    Leave a Reply