Bizi Takip Edin

Eğitim

Aydın Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Konferansı

26 Kasım 2015
İstanbul Aydın Üniversitesi Üstün/Özel Yetenekliler Eğitimi Konferansı

Bu yıl 28-29 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşecek konferansın ana teması, “DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ÜSTÜN YETENEKLİLER İN EĞİTİMİ” olarak belirlenmiştir. Konferansta, farklı üniversite, kurum ve okullarda görev yapan bilim insanları, eğitimciler ve öğretmenler konuşma yapacaklardır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi

Konferansta, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde kabul edilen “YETENEĞİ NE DÜZEYDE OLURSA OLSUN, HER ÇOCUĞUN KAPASİTESİNİ GELİŞTİRECEK EĞİTİMİ ALMASI TEMEL HAKTIR” maddesi göre… Üstün yetenekli çocukların eğitim konusunda neler yapılabilinir diye konuşulacak.

Herkese aynı eğitimin verilmesi durumundan en çok üstün zekalı çocukların etkilendiğini söyleyebiliriz. Okullar tüm çocuklar için özelliklerine uygun eğitimsel fırsatları sunmalıdır ki, tüm çocuklar zekalarını ve yeteneklerini en üst düzeyde geliştirebilsinler.

Morlend Raporu

1972’deki Morlend Raporuna göre anaokulu ve 4.sınıf arasındaki eğitim gören üstün zekalı çocukların % 5’i okula uyum sağlamakta zorluk çekmişlerdir.Bundan dolayı 10 yaşına geldiklerinde okuldan tamamen soğuyarak uzaklaşmışlardır.Bu özel çocuklar okullarda sürekli tekrarlara maruz kalmışlardır.

Üstün yetenekli çocuklara uygun eğitimler verilmezse çocuklar gerekli becerileri kazanamayacak ve benlik saygıları da zayıflayacaktır.

Üstün yetenekli çocukların eğitimi hakkında daha fazla farkındalık uyandırmak, uygulanabilir ve sıradışı fikirler üretmelerini sağlamak bu konferansın amacını oluşturmaktadır.

Umuyoruz ki üstün/özel yetenekli çocuklar için amaca yönelik kararlar alınan bir konferans olur.

Bu konferansın düzenleme kurulu başkanı Yrd.Doç.Dr Ayşin Kaplan Sayı’ya çalışmalarında başarılar dileriz.

Funda Altınağaç

    Leave a Reply