Instagram has returned invalid data.

Bizi Takip Edin

Öne Çıkanlar Söyleşiler

Annelere Koçluğu Anlatıyorum

18 Mayıs 2019
  • Sizi tanıyabilir miyiz?

Anadolu’nun küçük bir kasabasından çıkıp dünyayı dolaşmış bir edebiyatçı. Kendi insanımızın yaratıcılığına, pratik zekasına, insiyatif alma gücüne, yardımseverliğine ve diğergamlığına hayran bir eğitimci. Toplum olarak iyi olan her şeyi hakettiğimize inanan ve bunun gereklerini araştıran bir bilim insanı. Daha başarılı ve daha mutlu anneler ve nesiller idealiyle yola çıkmış bir anneyim.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik yaparken mezun olduğum Gazi Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı alanında Yüksek Lisans yaptım. 8 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra İstanbul’a döndüm. Aldığım eğitimler ve yaşadığım ülkelerde karşılaştığım farklı yaşam tarzları hayata bakışımı değiştirdi. 

İnsanımızın var olan potansiyelini aktive etmesi, daha başarılı ve mutlu hayat yaşamasıyla ilgili çalışmalarda bulundum. CTI ( Coach Training İnstitute)’den Yaşam Koçluğu eğitimi aldım. Kadir Has Üniversitesi’nde “ Eğitimcinin Eğitimi”ni tamamladım. Şiddetsiz İletişim ve Derin Demokrasi eğitimlerini aldım. Halen Karşılaştırmalı Edebiyat alanında akademik çalışmalarımı sürdürmekteyim.Düzenlediğim “Masallarla Koçluk” atölyeleri ile yetişkinleri içsel bir yolculuğa davet ediyorum.

Aldığım global eğitimlerle , kendi kültürümüzden gelen yerli bilgeliği birleştirerek “ Başarılı Anneler” hedefiyle eğitimler tasarladım ve 5 yılda bine yakın anneye ulaştım. 

* Eğitimci, yazar ve kariyer koçluğu. Tüm çalışmalarınızın ortak yanı anneler ve çocuklar sanırım?

Evet. Her şey lisede okuduğum Çalıkuşu ve Yaban romanları ile başladı. Daha başarılı ve mutlu bir toplum ideali için anneler ve çocuklarla çalışmayı çok kıymetli buluyorum.

* Kariyer koçluğu çalışmalarınızı biraz anlatır mısınız? Neden “Annem Koçum Olsun”?

Kariyer Koçluğunu annelerle yapıyorum. Her çocukla birlikte bir anne doğuyor. Anneliğin genel başarı prensiplerinden farklı dinamikleri olduğunu keşfettim. Çok verici ve fedakâr bir görev annelik. Hayatta başarı elde etmek isteyen biz anneler diğer rollerimizle annelik arasında denge kurabilirsek başarılı ve mutlu olabiliyoruz. Bununla ilgili kurumsal firmaların annelerine “ Anneler İçin Kariyer” grup eğitimleri veriyorum. Bunun minik bir versiyonunu da “ Anneler İçin Kariyer Whatsapp Grup Çalışması “ olarak yapıyorum. Bu çalışmalarla anneler hayalleri hedeflere dönüştürme, sınır koyma, zaman yönetimi, başarı stratejileri geliştirme. Aile içi ihtiyaç dengelerini gözetme gibi alanlarda donanımlı hale geliyorlar. Kariyer ve annelik alanında net ve cesur adımlar atarak sonuçlar alıyorlar. Bu konuda bireysel koçluk da veriyorum.

Annem Koçum Olsun eğitimim de patenti bana ait bir grup eğitimi ve çok önem verdiğim bir eğitim. Bu eğitim hangi ihtiyaçtan doğdu onu anlatayım.

Çocukların doğumundan yetişkinliğe kadar hayatına en yakın şahitlik eden kişi annesi. Hızla değişen dünyamızda kendi ebeveynlerimizden aldığımız çocuk yetiştirme modelleri bambaşka bir dünyanın eşiğindeki çocuklarımız için yetersiz kalmaktadır. Çocuklarımıza daha iyi rehberlik edebilmemiz için anneler olarak daha donanımlı olmamız şart.

Bu eğitim şiddetsiz iletişim, koçluk, transaksiyonel analiz yaklaşımlarının harmanlanması ve kendi annelik deneyimlerimle bir araya getirdiğim bir grup çalışmasıdır. 10 ay süren bu çalışma ile katılımcılar kendi kişiliklerine ve aile yapılarına uygun annelik modellerini ortaya koyarlar. Çocuklarının potansiyelini keşfetme konusunda farkındalık kazanırlar. Aile içinde sağlıklı iletişim kurma becerisi edinerek çözüm odaklı anne olmayı deneyimlerler. 

* Anneler ile ilgili yaptığınız koçluk çalışmalarınızda en sık rastladığınız konu nedir?

 Çok derin ve kapsamlı konular üzerinde çalıştığımız konular. Belki başlık olarak bahsedebilirim.

  • Anneler agresif, kaygılı ve öfkeli olmaktan dolayı rahatsızlar. Bunun altında yatan çok değişik etkenler var. Küçük çocuğu olan anneler için uykusuzluk ve yardım alamama en başta gelen nedenlerden. 
  • Mükemmel anne olmaya çalışma ve beraberinde gelen suçluluk duygusu.
  • Anne olarak insan olduğunu unutarak kendi ihtiyaçlarını görmezden gelme. Rahatlamaya izin vermeme. Çocuktan çok yorulma ama çocuğu birine bıraktığında da kaygı ve suçluluk duyma.
  • Kendi gelişimine, eğitimine ve hobilerine vakit ayırmama. Deşarj olamama.
  • İletişim problemleri. Eşi ve ailesi tarafından anlaşılmamak ve değer görmemek. 
  • Kendine acımak. Çaresiz hissetmek ve sürekli her şeyden şikayet etmek. Bundan rahatsız olmak ama nasıl değiştireceğini bilememek.
  • Başarı ve kariyer yapma isteğinden dolayı kendisini şımarık, tatminsiz, anormal hissetmek.

Liste daha da uzar ama en yoğun karşılaştıklarım bunlar.

* Günümüz anneleri sizce nasıl anneler? Baskıcı, korumacı, rahat, çocuğuna ayna olan.. 

Genelleme yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bahsettiğiniz annelik modellerinin hepsini görüyoruz. Bir taraftan da bilinçlenmeye çalışan da çok anne görüyorum. Eğitim alan, okuyan, uzmanları izleyen çok annemiz var. Bana da sosyal medyadan yazıyor canlı yayınlarımı izliyorlar. Eğer genel bir özellik belirtmem gerekirse bu kafa karışılığı olur. Yetiştiğimiz aile modellerinden farklı bir annelik yapmaya çalışıyoruz. Görmediğimiz bir şeyi yapmak için de çok emek vermek gerekiyor. Çok şükür ki anneler bu emeği vermeye hazır. Ben her gün bu annelerle çalışıyorum.

* Son zamanlarda kadınların çalışma hayatına katkılarını yeterli buluyor musunuz?

Tabi ki yeterli değil. İyileşme var ama daha iyi olmasını ümit ediyorum. Kadınlar hayatı güzelleştiriyor . Onun için her yerde her iş kolunda olmalıyız diyorum.

* Çalışan annenin zorlukları nelerdir?

En önemli zorluk çocuk bakımı ve ev işleri. Hem dışarda hem evde çok yoruluyorlar. Maddi sebeplerle yardım alamayanlar olduğu gibi destek istemeyi zayıflık veya eksik kadınlık olarak algılayanlar da var. Beylerin ev işlerinde daha paylaşımcı olduğunu görüyorum. Zamanla bu bilimcin daha da artacağına inanıyorum. 

* Kadınlar anneliği tercih ederken kariyerlerini göz ardı edebiliyorlar.Bu konuda düşünceniz nedir?

Bazen isteyerek bazen de istemeyerek bunu yapıyor anneler. Hayat şartları buna mecbur edebiliyor. Özellikle İstanbul’da özel sektörün çalışma saatleri çok uzun. Anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerinden destek alma şansı da olamıyor çoğu zaman. Kariyerini bırakmak zorunda kalan çok anne tanıdım.

* Meslek sahibi kadınların yanı sıra girişimci kadınlar da son zamanlarda arttı.Kadınların toplumda daha çok söz sahibi olması adına yapılan her çalışmayı destekliyoruz.Sizce bu çalışmalar yeterli mi? Ben de bu girişimci kadın çalışmalarında bulunuyorum Arya ve Girişimci Kadınlar Grubu üyesiyim. Üreten, işini iyi yapan, azimli ve kararlı kadınlar görüyorum. Sayıları artsın diyorum.

* Hedefiniz nedir? Olmak istediğiniz yerde misiniz?

 Yıllık, beş yıllık, 10 yıllık hedeflerim var. Bu yılki hedeflerimin üstündeyim çok şükür. Hayalim ülkemizin ilk “ Mutluluk Bakanı” olmak.

* Çalışmalarınıza katılmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Bana web sitemden, instagram, facebook üzerinden ve mail ile ulaşabilirler.

Web sitem: www.haticebosca.com

Mail adresim: hatice@haticebosca.com

İnstagram : @haticebosca

* Son olarak kendini daha da geliştirmek isteyen annelere en önemli tavsiyeniz nedir?

Hayal kursunlar. Bunları hedefe dönüştürsünler. Bu hedefe ulaşmak için her gün 30 dakikalarını ayırsınlar. 

Kendilerine zaman, para, sağlık, enerji saklayabilmek için insanlara “ hayır” demeyi öğrensinler. 

    Leave a Reply