Bizi Takip Edin

AnneCee Öne Çıkanlar

Anne Oğul İlişkileri

9 Kasım 2019
Anne Oğul İlişkileri

Erken dönemde Anne Oğul İlişkileri ve Baba Oğul İlişkileri içerisindeki güçlü bağların, çocukların geleceklerinde bıraktığı olumlu etkiler konusunda neredeyse tüm pedagogların hemfikir olduğu bir gerçek.

Bu etkilerin en başında çocuğun özgüveni ve iletişim kurma becerisi geliyor. Çocuk erken ergenlik dönemini ( kızlarda 8, erkeklerde 9 yaş öncesi görülebilen dönem) ebeveynleri ile ne kadar sağlıklı bir iletişim içerisinde olursa bu dönem o kadar az hasarla atlatılıyor.

Bu noktada bu yazımız erkek çocukları ve annelerine hitap edecek.

Annesi tarafından sevilen ve bakım gören bir çocuk, kendine güvenen bir erkeğe dönüşür. Çocuk Gelişimi Dergisi’nin ( Edition of Child Development) Ağustos 2011 baskısında yayınlanan bir çalışma, koşulsuz sevginin ve annenin oğluna verdiği güvenin, oğluna onun sevimli ve iyi bir arkadaş ve sevgili olabileceğine dair güvence verdiğini söylüyor. Çalışma ayrıca, bir anne ne kadar sevgi dolu olursa çocuğun mesafeli ve soğuk olma şansının o kadar uzak olduğunu ortaya koymaktadır.

Anne –Oğul İlişkileri içinde Problemler

Çoğu erkek, gençlik yıllarında annesiyle çatışmalar yaşar, ancak ergenliğin son dönemlerinde biraz daha yerleşirler. Sorunlar, çocuk evlendiğinde ve kendi ailesi olduğunda yetişkinlikte tekrar ortaya çıkabilir.

Kurallarda sıkıntı: Gençler gibi, çocuklar dünyayı keşfetmek, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmek ve gece geç saatlerde eve gelmek isterler. Anne tarafından ortaya konan kurallar ya da sıkıştıran sorular sormak, genç rahatsız eder ve annesinin onun faaliyetlerinde çok fazla müdahale olduğunu düşünür.

Para talepleri: Genç erkeklerin arkadaşlarıyla dolaşmak, lüks ihtiyaçlar, bisiklet ya da pahalı kıyafetler satın almak için paraya ihtiyacı vardır. Annelerinin istedikleri zaman onlara para vermelerini isterlerken parayı nereye ve nasıl harcadıkları konusunda herhangi bir soru sormasını istemezler.

Anne Oğul İlişkileri içinde Denge

Annenin oğlu ile bağı dengede tutamaması – çocuğu kendine bağımlı hale getirmesi – çocuğun büyüyüp evlendiğinde eşi ile arasında doğabilecek sorunlara sebep olabilir. Şöyle ki;

Anne ve eş arasında denge kuramama: Kimi erkek annesinden öneri almaya, annesinin müdahale etmesine ve evlilikten sonra bile hayatının sorumluluğunu annesine yüklemeye devam eder. Adamın bir tavır alması ve kendisi için konuşması ve annesi ile karısı arasında bir denge kurması gerekir.

Takıntı: Annesine takıntılı olmak, annenin aşırı koruyucu doğasından kaynaklanabilir. Karısı, kocasının annesine ve çocukları pahasına daha fazla önem verdiğini fark ettiğinde, ona omuz çevirebilir ve hatta onu terk etmeye karar verebilir.

Dolayısıyla, Anne Oğul İlişkileri içerisindeki bağın güçlü ancak bağımlılıktan uzak olması gerekir. Bu dengeyi kurabilmek annenin elindedir ve çocuğun geleceğini şekillendirebilmek için annenin erken ergenliğinde çocuğu ile kurduğu bağların sağlam ve kuvvetli olması gerekir.

Nilz

    Leave a Reply