Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Sosyal Sorumluluk

Akut Çocuk Akademisi

12 Aralık 2012

Akut Çocuk

Akut Çocuk Akademisini daha yakından tanımak ve tanıtmak istiyoruz. İlk önce Akut’un ne demek olduğunu öğrenmekle başlayalım söyleşimize.
AKUT, kelime anlamı olarak ani gelişen olaylar anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca arama ve kurtarma kelimelerinin de kısaltılmış bir şeklini içine almaktadır. Derneğimiz amaçlarına ve yaptığı çalışmalara uygunluğu açısından AKUT’u seçmiştir.

Akut’un amacından kısaca bahsedebilir misiniz?
AKUT, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkisi ve imkanı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşan, bunu yaparken eğitimli, disiplinli, standartları yüksek ekip ve ekipmanlar kullanan, toplumu bilgilendiren, eğiten, siyaset ile uğraşmayan, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil toplum kuruluşudur.
Tüm bu çalışmaları yaparken bağlı olduğumuz temel değerlerimiz ise:
* Gönüllülük
* Dürüstlük
* Güvenirlilik
* Yardımseverlik
* İnsan hayatına değer verme

Akut Çocuk

Akut Çocuk Akademisi ne zaman kuruldu?
AKUT Çocuk Akademisi (AÇA) geçtiğimiz 2000-2002 yıllarında iki yıl süren Genç AKUT projesinin geliştirilip, yenilenerek ve daha da büyüyerek yeni bir yapılanmayla tekrar hayata geçirilen bir projedir.
AKUT Çocuk Akademisi’nin (AÇA) açılışı; 23 Nisan 2012’de yapılan bir eğitimin ardından, çocukların telsiz frekansı aracılığıyla uluslararası anonsu ile gerçekleşmiştir.

Amacı nedir? Bizlere amacınızdan bahsedebilir misiniz?
AKUT Çocuk Akademisi (AÇA)’nin amacı, AKUT çatısı altında insani değerlere sahip, farkındalığı yüksek, birlikte yaşam ve demokrasi kültürünü, haklarını bilen yeni kuşaklar kazanmak.

Çocuklarımızın bu akademiye katılabilme yaş aralığı nedir?
AÇA?nın şu anda gerçekleştirdiği eğitimler 9-12 yaş aralığındaki çocukları kapsamaktadır.

Çocuklarımız nasıl bir eğitim süreci geçiriyorlar?
Bu konuda çalışma konusunda uzman kişiler, pedagoglarca desteklenmiş bir program. Hepimiz biliyoruz ki oyun, bir çocuğun sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor. Kendini en rahat ifade edebildiği ve yeni şeyler öğrenebildiği bir aktivite. Bundan yola çıkarak eğitimlerimizi oyunlar üzerine kurduk.Tüm bahsettiğimiz kavramları çeşitli kutu oyunları ve bazı interaktif çalışmalar ile çocuklara öğretecek bir eğitim programımız var.

Akut Çocuk

Çocuklarımız neler öğreniyorlar?
“Söz küçüğün” oyunuyla insan ve çocuk haklarını öğreniyorlar.
“Rengarenk” oyununda kazanmak için karşısındakilerin hakkını gözetmeleri gerektiğinin farkına varıyorlar. Yaşayan değerler oyununda, bulunması gereken ipuçları için koştururken, şifreleri çözüp, AKUT’un beş temel değeri olan, karşılıksız yardımseverlik, insan hayatına değer verme, güvenilirlik, dürüstlük ve gönüllülük kavramlarını keşfedip bu kavramlarla ilgili çeşitli çalışmalar yapıyorlar.

Eğitim ne kadar sürüyor?
Eğitimlerimiz hafta sonu 1 gün sabah 10’dan 17’ye kadar sürüyor.

Eğitim nerelerde yapılıyor?
Şu anda eğitimler AKUT derneğinin Esentepe’deki merkez binasında sürdürülüyor. Gelişen projelere göre eğitim merkezleri çeşitlilik gösterebiliyor.

Uygulamalı eğitim var mı?
Eğitimlerimizin tamamı interaktif. Çocuklar her aşamanın içinde yer alıyorlar.
Eğitimlerimiz birlikte yaşama kültürü, demokrasi, sosyal değerler üzerine olduğundan, sağduyunun oluşmasını sağlayan, olay canlandırmaları, oyunlar ve çözümlemelerle çocukların kendi kendine keşfederek, öğrenmelerini sağlayan bir sistemi içeriyor. Gündelik yaşamdan yola çıkılarak sorulan sorular, çocuklarda farkındalığın oluşmasına daha yüksek oranda katkı sağlıyor.
Oyun ve olay canlandırmalarını içeren eğitimde, her öğrencinin aktif katılımına ve sorularının birebir cevaplamasına olanak sağlamak için, 4 çocuğa bir eğitmen düşecek şekilde gruplar oluşturuluyor.
Her etkinlik bitiminde tüm çocukların bir araya getirilerek, yaşadıkları deneyimleri paylaşmaları sağlanırken, farkındalıklarını arttırıcı sorular ve olay canlandırmalarıyla öğrenilenler pekiştirilerek kalıcı hale getiriliyor.

Kimler gönüllü olabilir?
-İstanbul’da yaşayan,
-18-30 yaş arası,
-Eğitimlere ve toplantılara vakit ayırabilecek,
-Akran Eğitim Modeline hakim,
-Çocuklarla ilgili projelerde yer almış kişiler olması gerekmektedir.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Geçtiğimiz günlerde sona eren İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienaline katıldık. Bu atöyle çalışmamızı MKM Mustafa Kemal Kültür merkezinde 4 gün boyunca gerçekleştirdir. Atölye çalışmalarımız dışında çocuklar “Düş’ün Çiçek Olsun” projemiz kapsamında dileklerini yazıp, dilek ağacımıza astılar. 4 gün içinde 182 çocukla birlikte olduk.

Ayrıca geçtiğimiz yaz AKUT Doğada Yaşam ve Beşiktaş Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği yaz kampında da Akademi eğitimlerimizi uyguladık.
İleriki günlerde belediyelerle yapacağımız iş birlikleriyle çeşitli ilçelerde de eğitimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Ayrıca projelerimize kaynak sağlayarak daha fazla çocuğa ulaşabilmeyi hedefliyoruz.

Son olarak bizlere neler demek istersiniz?
Geleceğimiz olan çocukların daha bilinçli, bilgili, sağduyulu, evrensel değerlere sahip olabilmeleri adına bizler gönüllü olarak bir adım attık.
Bundan sonra da sadece İstanbul’da değil başka illerde de AÇA uygulamaya geçecek.

Röportaj : Funda DİKMEN

akutcocukakademi                     akutcocukakademi1

    Leave a Reply