Bizi Takip Edin

Söyleşiler

Akasya Aslıtürkmen

26 Eylül 2016
Akasya Aslıtürkmen

Oyunculuğu ile adını yüreğimize kazıyan Sevgili Akasya Aslıtürkmen ile hamilelik süreci ve annelik duygularını konuştuk.Kendisine samimi cevapları için çok teşekkür ediyoruz.

* Akasya Aslıtürkmen kimdir?

Bayağı geniş kapsamlı bir soru oldu. Vikipedi’ye mi baksanız? Direk kopyala yapıştır. (gülüyor )   Şaka bir yana, kısaca anlatayım. Akasya Aslıtürkmen, yakın zamanda Akasya Özerman oldu aslında. Şimdilik kafa karışıklığı olmasın diye Asıltürkmen’e devam. Oyuncuyum. Şimdilerde hamileyim, yakında da anne olacağım. Tüm bunların dışında öğretmenim. En sevdiğim işlerimden biri öğretmenlik. Seslendirme sanatçısıyım yirmi senedir. Son olarak YouTuber’ım! Akasya Ana adında bir youtube kanalım var. Henüz çok taze ama hızla büyüyor. Çok mutluyum yeni sıfatımdan. Sıfatları geçersek diyecek pek bir şeyim kalmıyor. Gerisini merak eden keşfetsin. Kanal bile açtım, izleyin, kim olduğumu anlayın.

* Oyunculuk çocukluk hayaliniz miydi?

Çocukken sanatçı olmak dışında bir hayalim yoktu. Sırasıyla ressam, piyanist, balerin, yazar, opera sanatçısı, rock şarkıcısı ve son olarak da oyuncu olmaya karar verdim. Hepsi hayalimdi. Bir iki tanesi hariç hala hepsi hayalim.

* Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an, ilk aklınızdan geçen duygu neydi?

Olamaz dedim! İhtimal veremiyordum 38 yaşında çat diye hamile kalacağıma. Üstelik düğün arifesindeydik. Acele etmiş gibi olacaktık. Kimbilir neler diyecekler filan diye düşünürken birden öyle düşünmeyi bırakıp aman, elalem ne derse desin, ben bu saatte hiç uğraşmadan çocuğu bulmuşum, gerisi boş deyiverdim.

* Doğum destekçisi ve Doula hakkında düşüncelerinizi merak ediyoruz.Siz destek alıyor musunuz? Aldığım söylenemez ama program sayesinde tanışıp birlikte projeler gerçekleştirdiğim çok tatlı, deneyimli Doula ve ebeler var. Gebbe Pınar ve Doula Burcu ile çalışıyorum. Onlardan çok şey öğrendim. Özellikle rahat olmayı. Yavaş yavaş bilinçlenerek ilerliyorum. Kaygım yok denecek kadar az.

* Oyuncu olmanızdan dolayı değişik rol ve ruh haline bürünebiliyorsunuz.

Elbette. Geçen sene Yugoslavya iç savaşında hamile bir genç kadını oynuyordum. İlk hamile pantolonum kostümdü benim. Altı aylık karın ve sekiz aylık karın arasındaki farkı biliyordum, çünkü protez göbek yaptırmak durumundaydım. O göbeği bir sezon taşıdıktan sonra gerçeğine geçiş yaptım. Çok acıklı ve kurgu olduğu halde gerçek gibi bir oyundu. Annelik tohumları o oyunla atıldı diyebilirim. Benim için mistik bir tarafı var bu tesadüfün.

* Peki hamilelik sırasında ruh halinizde ne gibi değişimler oldu?

Çoğunuzun da bildiği gibi hamilelik dönemlerinin kendine özgü ruh halleri var. Bütün hamilelikler biricik ama benzer tepkiler oluşabiliyor. İlk üç ay duygusaldım ve sersemdim. Midem bulanmadı. İkinci üç ay hareketli ve güçlü hissettim. Şimdi biraz ağırlaşmış hissediyorum ve tabii duygu seli geri geldi.

* Hamileliğiniz süresince ne tür egzersizler yapıyorsunuz?

Düzenli spor hayatı hamilelikte işe yarıyor. Kendimi koruyarak hangi hareketi ne işe yaradığını bilerek yaptığım için koça ihtiyaç duymuyorum. Germe hareketleri, sırt, omuz ve kalça güçlendiren egzersizler yapıyorum. Bir de Tracy Anderson’un hamilelik egzersiz videolarını çok severek takip ediyorum. Bol yürüyüş yapıyorum köpeğimle. Maçka parkına bayılıyoruz.

* Youtube’da Akasya Ana adlı bir kanalınız var, bu kanalı açma kararını  nasıl aldınız?

Aslında dört senedir bir YouTube kanalı açma fikrim vardı ama bir türlü istediğim alt yapıyı, kurguyu oluşturamıyordum. Sonra derken aplikasyonlar çok gelişti, YouTube kanalları çeşitlendi. Biraz daha pratikleşti herşey. Hamile olduğumu öğrendiğimde her anne gibi ben de internete gömüldüm. Baktım çok video var ama eğlenceli şey az. Ben de komik bir anne olacağım belli, neden olmasın dedim. Derdim kimseye bilgi satmak değil. Bilmiyorum zaten, öğreniyorum. Ben arkadaşlık etmek istiyorum. Fit, havalı, her şeyleri bile bir anne adayı değilim ben. Ha, isterdim ayrı, ama becerebildiğim kadarı insanlara daha samimi geliyor. Bunları görmek isterlerse açıp izlesinler benim gibi onlar da fit anne, Bilgin anne kanallarını. Benimki AkasyaAna. Sadece takılıyorum. Öğrendiklerimi de paylaşıyorum tabi.

* Sizce hamile bir kadının çalışma hayatındaki yeri nasıl ülkemizde?

Dünyada da ülkemizde de gelişme kaydedildi son senelerde. Ama şunu kabul edelim, bir sene nadasa kalkma durumu söz konusu oluyor. Yasaların anne haklarını koruması şart. Benimki kaba tabiriyle serbest meslek. Ne zaman cesaret edebilirsem başlarım. Bu arada youtuberlık da benim için iş. Hamilelik döneminde aklıma geldi ama geliştirirsem belki de birinci mesleğim, ekmek teknem olabilir. Herkes her işi yapabilir bana kalırsa. Anahtar kelime “beceriklilik”

* Bebeğiniz dünyaya geldikten ne kadar sonra iş hayatına dönmeyi planlıyorsunuz?

Ben istersem bir ay sonra dönebilirim. Hazır oyunlarım var. Yerime çok başarılı iki arkadaşım oynuyor. İstersem ve onlar da uygun olursa çıkarım hemen. Kanal devam edecek zaten. Alt kanallar gelecek. Dizi filan da olabilir. Sit-com olursa hele çok rahat. Oyuncu için doğurmak dünyanın sonu değil yani. Bahçeşehir Üniversitesi’nde derslerim zaten devam ediyor. Sadece iki hafta izin alacağım. Karaköy kampüsü evime beşyüz metre. Durmak yok yani.

* Son zamanlarda televizyonda diziler çok fazla yer alıyor.Bir anne adayı olarak çocuklar ve gençler için ne tür diziler olmalı ve şu anda yayınlanan dizilerin, çocuk ve gençlerin psikolojisine etkilerinden biraz bahseder misiniz?

Çocuk ve televizyon ilişkisi tamamen alışkanlıklara bağlı. Siz önüne sürekli televizyonu açıp eline kumandayı verirseniz, sınırlar aşılabilir tabi. Ben ortaokul Türkçe öğretmenimle bu konuda tartışmış ve sonunda özür diletmiştim. ” Aptal kutusu televizyon” önermeli bir kompozisyon yazdırmıştı. Ben de “Televizyon, dünyaya açılan pencere ” başlıklı bir kompozisyonla asıl aptallığın yanlış kullanım olduğunu anlatmıştım. Yiyecekler, internet, diziler, spor, moda, iletişim, sosyal medya. Bunların hepsi iyiye de kötüye de kullanılabilir. Önemli olan neyi, nasıl seçtiğin.

* Çocuğunuzun geleceği ile ilgili hayaller kuruyor musunuz şimdiden?

Bazen meylediyorum ama hemen kendime geliyorum. Onun yerine hayal kuramam ama ona hayal kurabileceği bir zemin yaratabilirim. Büyüyünce ne meslek seçtiği umrumda değil. Yeter ki yaptığı şeyden memnun olsun.

* Aldığı kararların neresinde kendinizi görüyorsunuz?

Kararı aldığın an artık o kararın kendisi olursun. Seçmek yaratmanın ilk nefesidir. Ben plan yapmam. Yollar karşıma çıkar ve ben birini seçerim. Hayallerim ve yolum birbirini tutmazsa bırakmayı tercih ederim. Bazen bırakmak sizi hayallerimizin ötesine götürür. Ama yarım bırakmak, yarı yolda bırakmak değil. İnadı bırakmak mesela. Kızımın da hayallerinin peşinden gitmesini umarım. Onun hayatı, kendi seçimleri. Karar vermeye başladığı ilk anlardan itibaren ona karışmamayı seçiyorum.

* Sizce nasıl bir anne olacaksınız?

Benim için bu tam bir sürpriz yumurtadan çıkan oyuncak gibi. Tatlı bir anne, rahat bir anne olmayı dilerim. Ama bilmiyorum. Köpeğim bana çok şey öğretti. Biraz daha sabırlı olmayı mesela. Onun etkisiyle belki sabırlı bir anne.

* Eşinizin bu anlarda “babalık” duyguları ne durumda?

Babalığa hiçbir zaman hazır olunamayacağını düşünüyor. Bana kalırsa daha çok genç ama aşırı olgun bir insan. Bence o ikimizin yerine de hazır ama çaktırmıyor.

* Sosyal medyayı kullanan anneler giderek artıyor, bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyoruz?

Rahatlıyorlar, içlerini döküyorlar, yeteneklerini paylaşıyorlar, bazen cicilerini. Ben seviyorum bu durumu. Başı çekenler var, sadece takip edenler var. Çatal dilliler, çok bilmişler de var. Gizli bir hesap açıp iki paylaşım bile yapmadan gününü ona buna laf çakarak geçirenler filan. Onlar tam zaman kaybı. Maskeler kalktı. Artık herkesin içi dışı bir bence. Herkes kendini gerçekleştiriyor.

* Son olarak, anne adayısınız ve sizin gibi anne olmak isteyen ya da anne adayı olan kadınlarımıza önerileriniz nelerdir?

Anne olmak güzel ama çok da zorunlu değil. Umarım isteyen herkesin çocuğu olur. Lakin hayatın bize sunduklarını olduğu gibi kabul ettiğimiz sürece huzurlu oluruz. Böyle konuşuyorum diye becerebildiğimi sanmayın. Sadece biliyorum ve bir gün kayıtsız şartsız orada olmayı diliyorum. Anne olmak isteyen, olan güzel kadınlara tek tavsiyem hayatın akışına kendilerini bırakmaları.

 

    Leave a Reply