Instagram did not return a 200.

Bizi Takip Edin

Eğitim

Aile Ödevde Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olmalı?

4 Kasım 2014

 

Anne – babalar çocuklarının gelecek kaygısını derinden hissederler. Çocuklarının ileride nasıl bir yaşam standartına sahip olacağı nasıl bir meslek seçeceği, hangi lisede ya da hangi üniversitede eğitim göreceği  onlar için son derece önemlidir.

Bu yüzden de çocuklarının akademik başarılarını artması ve istikrarlı bir başarı yakalamaları için ellerinden gelenleri yapmaya çalışırlar. Akademik başarının önemli anahtarlarından biri olan ödevler ise çocukların yapmak istemediği, keyif almadığı etkinliklerden arasındadır. Bu süreci okula başladığı andan itibaren ebeveyn desteği ile düzene ve keyfe dönüştürmüş çocuklar ise başarıyı yakalamakta diğerlerine göre daha avantajlı durumda olmaktadır.

Peki  Anne-? Babalar  Ödevi Düzene ve Keyfe Nasıl Dönüştürebilir?

  • Öncelikle çocuğunuzun ödevlerini yapabileceği fiziksel ortamı hazırlayın. Bu çocuğunuzun odasında olabilir veya evin bir köşesi  “ders çalışma köşesi” olarak da hazırlanabilir. Ders çalışma odası olabildiğince sade olmasına dikkat edilmelidir, masanın üstünde test kitapları, kalemlikler, yapışkanlı renkli kağıtlar, ne yazık ki motive edici değil dikkatin dağılmasına nende olan uyarıcılardır. Her ödevin hazırlanan çalışma yerinde yapılması için kararlı olun.
  • Ev ödevi için her gün düzenli ödev saati oluşturulmasını sağlayın ve bu saat için her şeyde olunduğu gibi kararlılığınızı gösterin.
  • Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde bir saat kadar dinlenme ve yemek ihtiyacını karşılamasına zaman ayırın. Bu bir saatin 10 dakikasını birlikte sohbet ederek geçirin birbirinize gün içinde yaptıklarınızı anlatın sadece çocuğunuzun anlatmasını değil karşılıklı olarak paylaşıma geçmenin önemini fark edin.
  •  Ödevini bitirdiğinde kontrol edin ve gereken yerlerde önce çocuğunuza “bunu bir daha düşünmen de fayda var” deyin. Çocuğunuzun yanlış olan ya da yapamadığı kısmı tekrar gözden geçirmesi ve tekrar düşünmesi için olanak yaratın.

Eğer onun yerine yanlışını görüp düzeltirseniz çocuğunuz bunu alışkanlık haline getirip bu sorumluluğu size yükleyecek ödevlerini dikkatsizce yapacaktır. Çocuğunuzun kendini denetleme mekanizmasını harekete geçirmeniz için bu son derece önemlidir.

Ödev Nasıl Yapılmalı

  • Çocuğunuzun ödevle ilgili sorularını, önce tekrar düşünmesi için onu yönlendirin sonra ona yardım edin ama ödevini oturup baştan aşağıya siz yapmayın.
  • Zamanın da tamamlanan ödevin ardından çocuğunuzla beraber yapmaktan keyif aldığınız bir etkinliği gerçekleştirin. Böylece çocuğunuz ödevini bitirdikten sonra olumlu bir şeyle karşılaşacağını bilir ve motivasyonu olumlu yönde etkilenir.
  • Bazen çocuklar ödevlerinin çok fazla olmasından dolayı zorlanır bu noktada anne ya da baba çocuğunun ödevi parçalara bölerek yapmasını istemeli. Örn; çözmesi gereken kırk soru varsa önce onunu çözmesini istemeli, bu on soruyu kontrol ettikten sonra ona olumlu geri bildirip çalışma odasından ya da köşesinden ayrılarak çocuğunun diğer on soruyu çözmesi için yüreklendirmelidir.
  • Ve en önemlisi çocuğunuzun nasıl öğrendiğini gözlemleyin, her bireyin farklı yöntemlerle öğrendiğini unutmayın, eğer çocuğunuzu keşfedemediyseniz bu konuda psikolojik destek almanızın son derece yararlı olacağını düşünmekteyim.

         Uzm. Psi.Danışman Tuğba KURT

    Leave a Reply